Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szyfrowanie plików dla Windy (kontynuacja wątku)
30.01.2012, 19:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.01.2012 19:22 przez kr2y510.)
RE: Szyfrowanie plików dla Windy (kontynuacja wątku)
(30.01.2012 16:48)Camey napisał(a):  Prowadzę sobie chomika i chciałbym tam wrzucić również swoje prywatne rzeczy, aby mieć do nich wszędzie dostęp.

To dobry wybór. Tylko, że wtedy wszędzie będziesz musiał mieć zainstalowany AxCrypt.

Chyba, że...
(30.01.2012 17:17)Camey napisał(a):  Do czego służy opcja szyfrowania do pliku .exe. O co w tym chodzi?
...użyjesz właśnie tej opcji.

To opcja, która tworzy samorozpakowujące się zaszyfrowane pliki (AxDecrypt jest częścią każdego z nich), działa podobnie jak SFX w archiwach rar/zip/7z.
Jeśli użyjesz tej opcji możesz mieć dostęp do pliku w dowolnym miejscu (byle na Windowsie) a szyfrować możesz jedynie tam gdzie już jest zainstalowany AxCrypt.

Najlepiej będzie jak zrobisz kopie jakichś plików w jakimś katalogu i na nich poćwiczysz. Zobacz też o co chodzi z nadawaniem losowych nazw.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01.02.2012, 0:26
Tak na marginesie, to po prostu nie mogę pojąć dlaczego GnuPGP dla Windows nie ma prostego i czytelnego interfejsu tylko jakieś zawracanie głowy z wierszem poleceń + Cleopatra. Ewidentne niedopatrzenie twórców.
01.02.2012, 12:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01.02.2012 12:00 przez kr2y510.)
To nie jest niedopatrzenie, bo GPG ma być programem rezydentnym z którym komunikują się inne programy lub wtyczki do nich (np. Enigmail). Kiedyś była niezależna nakładka na GPG pod windę po niemiecku (dość kiepska więc projekt zarzucono). Jak ktoś kiedyś taką nakładkę napisze to będzie.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

02.02.2012, 16:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.02.2012 16:30 przez Camey.)
(30.01.2012 19:20)kr2y510 napisał(a):  Jeśli użyjesz tej opcji możesz mieć dostęp do pliku w dowolnym miejscu (byle na Windowsie)
a na Linuksie z Wine?

(30.01.2012 19:20)kr2y510 napisał(a):  Zobacz też o co chodzi z nadawaniem losowych nazw.

Jakoś nie widzę tej opcji przy szyfrowaniu do .exe, albo ja coś źle robię Huh
02.02.2012, 17:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.02.2012 17:24 przez kr2y510.)
(02.02.2012 16:29)Camey napisał(a):  a na Linuksie z Wine?

Nie wiem. Ale na 99.99% nie, bo to oprogramowanie integruje się z powłoką (Eksploratorem) Windy.

(02.02.2012 16:29)Camey napisał(a):  
(30.01.2012 19:20)kr2y510 napisał(a):  Zobacz też o co chodzi z nadawaniem losowych nazw.

Jakoś nie widzę tej opcji przy szyfrowaniu do .exe, albo ja coś źle robię Huh

To osobna sprawa, chodzi o opcję "Zmień nazwę". Jedno z drugim nie ma związku. Mało tego, AxCrypt nie umie zmienić nazwy pliku .exe. On tylko zmienia nazwy (na losowe) plików .axx.

Ja tylko zachęciłem Cię do stosowania tej opcji, ponieważ często z samej nazwy pliku można się domyśleć zawartości. Czyli że X najprawdopodobniej posiada znany nam plik YYY. Co więcej, plik YYY po zaszyfrowaniu ma tę samą długość. Więc szyfrowanie okazało się nieskuteczne. Wprawdzie to nie jest dowód sądowy, ale informacja o tym jakie pliki ma X nie jest już zachowana w tajemnicy.

21.04.2013, 14:11
(30.01.2012 14:40)kr2y510 napisał(a):  Do tego GPG ma więcej funkcjonalności, np. można szyfrować pliki bez podawania hasła - wyłącznie kluczem publicznym.

A jak to się robi w drugą stronę, tzn. jak zaszyfrować plik przy pomocy samego hasła. Szukałem troche w necie ale jedyne co znalazłem to opisy szyfrowania za pomocą kluczy prywatnych i publicznych których działania nawet nie rozumiem i dlatego to sobie odpuszczam. Na Torowisku i PBM widziałem pliki .gpg do otwarcia których wystarczyło jedynie samo hasło (tak wiem, o metodę szyfrowania mógłem zapytać na miejscu ale nowicjusz stawiający pierwsze kroki jedyne co może tam usłyszeć to to że jest gimbusem i ma wypierdalać i dlatego wole zapytać u Was.) A Więc jak szyfrować bez zabawy w klucze, jedynie samym hasłem? Proszę o wyrozumiałość i z góry dzięki za wszelką pomoc.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
21.04.2013, 19:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21.04.2013 20:06 przez kr2y510.)
  • Pierwszy sposób (poprawny)
    Otwieramy wiersz poleceń i...
    pomoc uzyskujemy tak (używamy tak jak nam pasuje):
    Kod:
    gpg2 -h
    gpg2 -help
    gpg2 --help

interesuje nas wyłącznie to (nieistotne wstawiłem kropki):
    Kod:
    Składnia: gpg [opcje] [pliki]
    ...
    Polecenia:
    ...
    -c, --symmetric            szyfrowanie tylko szyfrem symetrycznym
    -d, --decrypt              odszyfrowywanie danych (domyślne)
    ...
    Opcje:
    ...
    -z N                       ustawienie poziomu kompresji N (0 - bez)
         --textmode             kanoniczny format tekstowy
    -o, --output PLIK          zapis wyjścia do PLIKU
    -v, --verbose              z dodatkowymi informacjami
    ...
    (Pełną listę poleceń i opcji można znaleźć w podręczniku systemowym.)
    domyślnie przy szyfrowaniu jest stosowana kompresja, możemy ją usunąć (N=0) lub zmaksymalizować (N=9), jeśli nie użyjemy opcji -z zostanie użyta kompresja domyślna

No i można już szyfrować (oczywiście należy wpisać ścieżkę itd.)
    Przykłady:
    Kod:
    gpg2 -c -z 9 plik_do_zaszyfrowania
    gpg2 --symmetric -z 0 plik_do_zaszyfrowania
    W pierwszym przypadku plik_do_zaszyfrowania zostanie zaszyfrowany z maksymalną kompresją, a w drugim zostanie zaszyfrowany bez kompresji. Polecenia -c i --symmetric są równoznaczne, stosujemy to co nam bardziej pasuje.

• Drugi sposób (dla gimbusów i lamerów*)
    Wchodzimy na stronę http://gpg4usb.cpunk.de/ i pobieramy GPG4USB. Rozpakowujemy go w wybranym katalogu i uruchamiamy.
    Korzystamy z opcji Plik.

• Trzeci sposób (dla leniwych i trochę otrzaskanych z komputerem)
    Mamy do wyboru dwie opcje.
    Albo usuwamy powiązanie GPG z Pinentry (kiedyś mi się to udało po 1.5 godzinie ale nie pamiętam jak Sad ). Albo znajdujemy jakąś luźną, niezintegrowaną z systemem wersję gpg, która jest skryptowana/odpalana przez jakiś program (np. w przeglądarce Dooble).
    Używamy tego z wiersza poleceń korzystając z linuksowego mana.

*nie każdy musi się znać na wszystkim w tym na komputerach. Większość użytkowników komputerów to lamerzy.

Update:
Są jeszcze dwa programy w Jawie obsługujące OpenPGP, ale nie miałem okazji się z nimi zapoznać, więc nie wymieniłem.

23.04.2013, 10:40
Testuje pierwszą metodę. Wpisałem gpg2 -h i faktycznie pojawiła się lista którą wkleiłeś a na samym jej dole jest coś takiego
C :\Documents and Settings\Administrator> i w tym miejscu doklejam polecenie np.

gpg2 -c -z 0 C :\Documents and Settings\Administrator\Moje dokumenty\Prywatne\Ściśle tajne.pdf

albo takie
gpg2 -c -z 0 \Moje dokumenty\Prywatne\Ściśle tajne.pdf

ale w obu przypadkach nic się nie dzieje. Co robię źle? Pogróbioną czcionką zaznaczyłem ścieżkę do pliku bo przypuszczam że gdzieś tam jest błąd. Mółbyś podać gotowe polecenie razem z podaną przykładową ścieżką do pliku tak bym miał ściągawkę.
Sorry za ten spam ale ciężko znaleść jakieś gotowe polecenia na Winde, jeśli już jakieś są to na linuksa
23.04.2013, 11:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.04.2013 11:38 przez Madlock.)
Spróbuj ze ścieżką w cudzysłowiu,
czyli "C :\Documents and Settings\Administrator\Moje dokumenty\Prywatne\Ściśle tajne.pdf"
18.05.2013, 12:02
Zrobiłem tak jak pisał Madlock, wpisałem ścieżkę w cudzysłowiu i wydawało się, że już jest dobrze bo pojawiło się okienko w które trzeba wpisać hasło, ale po dwukrotnym jego wpisaniu i kliknięciu OK nadal nic się nie dzieje, w wierszu poleceń wyświetlają się jedynie jakieś ''krzaczki'' (myślałem na początku, że nie czyta mi polskich znaków, ale to nie to). W czym problem tym razem?
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości