Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HaDES - czyli podrasowany TrueCrypt
04.10.2009, 4:58
Question HaDES - czyli podrasowany TrueCrypt
Jakiś czas temu znalazłem projekt HaDES na SF ale nie testowałem bo wakacjowałem (i nie przetestuję w najbliższym czasie bo dalej wakacjuję a
testowanie wymaga odinstalowania TrueCrypt'a! na co nie mam na razie chęci).

- strona www: http://hadeshdencrypt.sourceforge.net/
- strona projektu: http://sourceforge.net/projects/hadeshdencrypt/

Program bazuje na TC. Jest na razie (wersja 1.0) pod XP/Vista a ma być również pod Linuksa i OS X. Niestety dokumentacja po niemiecku. Jako że piszą go ludzie z niemieckiej firmy IT mam nadzieję, że to będzie sumienna niemiecka robota.

HaDES napisał(a):HaDES HardDisk Encryption System is an enterprise, open source encryption tool for Windows Vista / XP, Mac OS X und Linux, which is developed by Logica based on TrueCrypt.

TrueCrpyt Main Features:

* Creates a virtual encrypted disk within a file and mounts it as a real disk.
* Encrypts an entire partition or storage device such as USB flash drive or hard drive.
* Encrypts a partition or drive where Windows is installed (pre-boot authentication).
* Encryption is automatic, real-time (on-the-fly) and transparent.
* Provides plausible deniability, in case an adversary forces you to reveal the password:
Hidden volume (steganography) and hidden operating system.
* Encryption algorithms: AES-256, Serpent, and Twofish. Mode of operation: XTS.

HaDES Additional Features:

* Creates a virtual encrypted disk within a file and mounts it as a real disk:
several users have access to the encyted disk via username and password.
* Encrypts a partition or drive where Windows is installed (pre-boot authentication).
several users have access to the encyted disk via username and password.
* Users can be administrated in volumes and partitions with multiuser capability:
users can be created,
users can be deleted and
every user has the posibility to change his or her password.

HaDES napisał(a):Roadmap for HaDES – HardDisk Encryption System

The following features are actually on discussion for further releases:
  1. Integrating a challenge-response feature, which together with an additional product can be used to reset forgotten passwords and to add new users
  2. Enabling whole disk encryption feature with HaDES multi user functionality
  3. Releasing a signed version of HaDES which can be easily installed on Windows Vista 64Bit and Window 7 64Bi
  4. Integrating a separate bootloader which can be used for some more aesthetics – e.g. background logos in PBA (Pre Boot Authentication) screen
  5. Adding an MBR check to prevent “bootkit” attacks

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16.11.2010, 13:15
RE: HaDES - czyli podrasowany TrueCrypt
Jakiś czas temu pojawiła się wersja 1.1 bazująca na TrueCrypt-cie 7.0a.

Więc projekt wygląda na poważny i się rozwija.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

10.02.2011, 2:12
RE: HaDES - czyli podrasowany TrueCrypt
Pojawiła się nowa wersja 1.1 (z 2011-02-01) tego projektu.
Nie mam czasu instalować i testować tego softu (oraz lookać do źródełek).
Wychodzi na to, że powinniśmy się tylko cieszyć, że jest coraz większy wybór w otwarto-źródłowych programach do szyfrowania dysków.
Ale wkurza mnie to, że jest wiele wersji o tych samych numerach (1.0 i 1.1) i nie wiadomo co wnoszą kolejne.

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości