Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak skutecznie odciąć telefon od sieci GSM
04.12.2016, 14:00
Jak skutecznie odciąć telefon od sieci GSM
Miałem okazję przetestować taki oto farady bag:
http://shop.cellebrite.com/accessories/f...etail.html
Krótko i delikatnie: jest bezwartościowy; telefon wesoło dzwoni w środku (wiem, że gwarantują tylko do 70dB)...

Ale sprawa nie dawała mi spokoju - zapragnąłem sporządzić taką smartfonową czapkę niewidkę (oczywiście dla zabawy). Najlepiej, gdyby była mobilna i możliwie niezobowiązująca: nie chcę się bawić na przykład w wyjmowanie baterii i karty SIM, bo raz, że to strata cennego czasu i cennych kalorii, a dwa, że już niedługo będzie można kupić tylko telefony ze scaloną baterią (oczywiście dla naszej wygody, dobra i bezpieczeństwa).

Wrzuciłem więc telefon do aluminiowej, wojskowej skrzynki produkcji juesej (case CY-684/GR). Jak wyżej, czyli telefon dzwoni Sad No dobra, ale widocznie jakieś nieszczelności...

To samo, gdy schowałem telefon w mikrofali, czy lodówy (dobra, wiem, że pan Edzio Snowden kazał najpierw wyciągnąć baterię, a potem dopiero do lodówki)...

Poświęciłem się - kupiłem czipsy zawinąłem telefon w torebkę, niestety tyż działa.

No i folia aluminiowa (taka do pieczenia): bingo! Big Grin Zrobiłem wrapa ze smartfona i alufolii, szczodrze - z metr alu zużyłem.

Moje pytania:

1. Czy okutawszy telefon alufolią jestem całkowicie bezpieczny? Co jeśli za bardzo podejdę do BTS-a? (może zna ktoś jakiś wzór uwzględniający zależność pomiędzy współczynnikiem tłumienia alu i siłą sygnału BTS-a)

2. Czy ktoś wie lub sprawdzał jak alufolia tłumi inne częstotliwości, to jest Wi-Fi i bluetootha, lepiej, gorzej?

3. Jakieś inne pomysły/doświadczenia na czapkę niewidkę? Coś przegapiłem?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04.12.2016, 16:37
RE: Jak skutecznie odciąć telefon od sieci GSM
wszystko zależy od tego przed jakimi falami chcesz uchronić coś wewnątrz tej czapki niewidki, im krótsze fale tym gęstsza musi być struktura klatki faradajskiej, która robi za taką ochrone odbiornika wewnątrz

ŚLEBODA ABO ŚMIERZĆ!!!
04.12.2016, 17:17
(04.12.2016 16:37)GAZDA napisał(a):  wszystko zależy od tego przed jakimi falami chcesz uchronić coś wewnątrz tej czapki niewidki, im krótsze fale tym gęstsza musi być struktura klatki faradajskiej, która robi za taką ochrone odbiornika wewnątrz

Alufolia jest jednolita, więc to najgęstsza, zatem chyba najskuteczniejsza klatka Faradaya?
W wersji minimum marzę o czapce niewidce w częstotliwościach sieci GSM, czyli c.a. 450-2100 MHz.
05.12.2016, 0:19
myśle że odstępy pomiędzy atomami w aluminium są raczej mniejsze niż długość fali gsm Smile

ŚLEBODA ABO ŚMIERZĆ!!!
05.12.2016, 3:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.12.2016 4:38 przez kr2y510.)
Ja jakiś czas temu kupiłem tzw. jumaczki, czyli saszetki na fon stosowane przez złodziei i obie działają. Saszetka taka według producenta gwarantuje tłumienie 90dB do 1.5GHz oraz skuteczność funkcjonalną, czyli ekranowania fona od sieci GSM 99.9% (IMO dali to z zapasem). Powyżej tłumienie spada ale wystarczy, bo WiFi 5GHz też jest wystarczająco ekranowane. Saszetki te chodzą w chińskich sklepach po 2-10 dolarów.

[Obrazek: IMG_20161205_01.jpg]
[Obrazek: IMG_20161205_02.jpg]
[Obrazek: IMG_20161205_03.jpg]

Do zastosowań profesjonalnych (tłumienie do ponad 60GHz) stosuje się specjalne tkaniny po $50-$150 za metr kwadratowy. To są tkaniny zawierające najczęściej niklowe nitki pokryte różnymi metalami lub stopami. W tańszych materiałach niklowe nitki pokryte są srebrem.

Jeszcze uwaga.
Otóż nie ma problemu z ekranowaniem pola elektrycznego, problemy są z ekranowaniem pola magnetycznego. Aluminium czy miedź nie wystarczają. Jak ktoś chce dowodu, to niech weźmie magnes neodymowy ze starego dysku i zacznie zdrapywać z niego powłokę. Wtedy zobaczy że by pochromować magnes, wcześniej nałożono na niego elektrolitycznie warstwę miedzi. W przypadku fal radiowych, mamy do czynienia z polem elektro-magnetycznym.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

05.12.2016, 10:09
ale czy to nie jest pole eltryczne które jest odpowiedzialne za to że telefon działa? pole magnetyczne jedynie indukuje fale elktryczne ale czy da rade w takim jakimś aluminiowym opakowaniu? znaczy czy to pole magnetyczne wewnątrz wytworzy odpowiednie pole elektryczne?
przed polem magnetycznym faktycznie nie uchroni aluminium, ale chyba już starczy by odciąć telefon od świata

ŚLEBODA ABO ŚMIERZĆ!!!
05.12.2016, 13:05
@kr2y510, @GAZDA - serdeczne dzięki za podzielenie się wiedzą!

@kr2y510:
1. Bardzo poproszę o linka do owej jumaczki; jak pisałem - etui renomowanej Cellebrite nie zdziałało, więc nie wiadomo na co trafię wśród chińszczyzny...
2. Czy ta jumaczka była wypróbowywana też poza miastem, gdzie bts-y działają na niższej częstotliwości, w myśl zasady, że im niższe częstotliwości, tym większy może być obszar komórki (przynajmniej tak wyczytałem)?
3. Dzięki za uwagę o polu magnetycznym - czy to oznacza, że mimo takiej jumaczki można na przykład "sczytać" lokalnie, z małej odległości moją kartę SIM (jakieś bramki czy cóś)? Tak na zdrowy chłopski rozum - chyba się w takie coś nikt nie bawi... ale proszę o Twoje zdanie.
4. Tkaniny profesjonalne - rozumiem, że chodzi o takie, jakie znajduję pod hasłem "fabric nickel": http://www.lessemf.com/fabric4.html

Kajam się za głupie pytania - czytam, kombinuję i próbuję różne rzeczy połączyć w całość. Bardzo niedawno zainteresowałem się tematem telefonów...
05.12.2016, 13:12 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.12.2016 14:53 przez kr2y510.)
@GAZDA
Jak sam zauważyłeś oba pola są ze sobą związane. Więc z ekranowaniem może być różnie. Może być też tak, że prosty ekran zadziała, a po ponownym zaekranowaniu ekranowanego, okaże się że jest gorzej. Dwa różne ekrany zamiast poprawić ekranowanie je osłabią.
Ja bym na folii alu nie opierał zaufania. Ona nie jest elastyczna, ona się zgina/łamie wzdłuż krótkich odcinków, a od kawałków płaszczyzn fale mogą się odbijać.

(05.12.2016 13:05)Equality_7-2521 napisał(a):  2. Czy ta jumaczka była wypróbowywana też poza miastem, gdzie bts-y działają na niższej częstotliwości, w myśl zasady, że im niższe częstotliwości, tym większy może być obszar komórki (przynajmniej tak wyczytałem)?
Tak. I działała.
Zresztą niższe częstotliwości to ona lepiej tłumi.

(05.12.2016 13:05)Equality_7-2521 napisał(a):  4. Tkaniny profesjonalne - rozumiem, że chodzi o takie, jakie znajduję pod hasłem "fabric nickel": http://www.lessemf.com/fabric4.html
Tak. Mają tam rzeczy, które się nadają.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

05.12.2016, 19:36
W przypadku telefonu wydaje się zbyt dużo zachodu z tym ekranowaniem i wychodzi na to że prościej zwyczajnie wyjąć baterie z niego jeżeli tylko istnieje taka możliwość.

Pytanie tylko czy telefon aby na pewno w 100% niczego nie loguje po wyjęciu baterii?.. bo kto wie co siedzi w tych nowych smart-dziadostwach.

Lepiej chyba jest ten dylemat ze znikaniem z zasięgu sieci BTS rozwiązać w jakiś inny sposób, naprzykład może przez drobną przeróbkę telefonu.

Tylko trzeba wiedzieć mniej więcej co z czym, albo mieć znajomego który wie, i mieć na uwadze to co napisałem wyżej.. sorry za drobną paranoję Rolleyes
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
06.12.2016, 1:57
(05.12.2016 19:36)SharedAccount napisał(a):  W przypadku telefonu wydaje się zbyt dużo zachodu z tym ekranowaniem i wychodzi na to że prościej zwyczajnie wyjąć baterie z niego jeżeli tylko istnieje taka możliwość.
Jumaczki wymyślono głównie dla iPhonów, w których nie da się wyciągnąć baterii. W przypadku fonów heavy-duty/waterproof wyciągnięcie baterii może wymagać narzędzi.
IMHO wyciąganie baterii jest lamersko-bucowskie. Lepiej mieć ze sobą jammer małej mocy na wszystkie pasma fona (w tym WiFi, GPS, Bluetooth...) i po zamknięciu fona w jumaczce, włączyć jammer, zakłócacz podsłuchów i jak się ma to oślepiacz w podczerwieni do kamer. Raz że części z fona się nie zgubią, a dwa - wygląda to profesjonalnie.

(05.12.2016 19:36)SharedAccount napisał(a):  Pytanie tylko czy telefon aby na pewno w 100% niczego nie loguje po wyjęciu baterii?.. bo kto wie co siedzi w tych nowych smart-dziadostwach.
To zależy od pojemności kondensatorów.

(05.12.2016 19:36)SharedAccount napisał(a):  Lepiej chyba jest ten dylemat ze znikaniem z zasięgu sieci BTS rozwiązać w jakiś inny sposób, naprzykład może przez drobną przeróbkę telefonu.
Przeróbka telefonu jak najbardziej ma sens, tylko w obecnych fonach jest problem z dojściem do komponentów, bo tam jest zbyt ciasno. Sad
Lepiej zrobić własnego fona z półproduktów, gdzie procesor aplikacji będzie kontrolował procesor pasma (na osobnej płytce) włączając i zwierając zasilanie.

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości