Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zielony w sprawach VPN
07.10.2016, 11:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.10.2016 11:14 przez codeobiect.)
Zielony w sprawach VPN
Witam,
jako, że ostatnimi czasy trochę myślę o bardziej anonimowym przeglądaniu internetu, chociaż żeby mój dostawca interentu nie widział jakie strony przeglądam, ot tak, to urodziło mi się trochę pytań i wątpliwości odnośnie korzystania z VPN.
Poczytałem troszkę o VPN-ach, jednak nie wiem, czy aż tak mi na anonimowości zależy, żeby płacić za takie usługi. Zastanawiam się zatem nad darmowymi, chociaż wiem, że ograniczonymi ofertami.
I tak wczoraj zainstalowałem sobie TunnelBear, chociaż początkowo nie chciał się połączyć, to po restarcie wszystko działa. Ma on swoje ograniczenia, bo posiada limit transferu 500mb, jak dla testów mi wystarczy. Pytanie tylko jak to z takimi darmowymi ofertami i ich autentycznym poziomem bezpieczeństwa i anonimowości jest?
Czy można takim ofertom zaufać i mieć jakąś pewność, że omijamy chociaż własnego dostawcę internetu? Jeśli tak, to czy można to jakoś sprawdzić?
W TunnelBear działa to tak(przynajmniej tak mi się wydaje), że włączam ich program, łączę się z danym serwer w danym kraju, po ustanowieniu połączenia włączam przeglądarkę, np. chrome i przeglądam internet. Mają swoją specjalną stronę, na którą się wchodzi, żeby sprawdzić faktyczne działanie tunelu VPN, i po wejściu na nią wyświetla mi adres IP oraz kraj z jakim jestem połączony. W jakim stopniu takim informacjom można ufać?
A co z systemem operacyjnym, bo w którymś z tematów na waszym forum spotkałem się z twierdzeniem, że lepiej do tego celu używać Linuxa, czy faktycznie tak jest?
I jeśli tak, to czy taki Ubuntu zainstalowany razem z Windowsem i przy stracie wybieram system, spełnia wymagania, czy musi to być konkretnie osobny komputer tylko z Linuxem?
Jeśli wystarczy to co już mam, czyli w jednym komputerze dwa systemy, to czy mojego Linuxa ( w tym przypadku Ubuntu 16.04) jakoś specjalnie konfigurować?
I chyba ostatnia sprawa jak mi na teraz przychodzi do głowy, to czy warto używać tego darmowego TunnelBear, czy istnieją lepsze darmowe alternatywy, np. bez limitu transferu, ale z wolniejszymi połączeniami, czy innymi rzeczami?

Troszkę tego tekstu wyszło, ale mam tak wiele pytań odnośnie VPN, że jeśli już ktoś odpowie mi na ten konkretny - pewnie przydługi post - to urodzi mi się więcej pytań i wątpliwości.

Z góry dziękuje już za wszystkie odpowiedzi, czy uwagi.

Pozdrawiam!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11.10.2016, 6:55
RE: Zielony w sprawach VPN
(07.10.2016 11:11)codeobiect napisał(a):  Poczytałem troszkę o VPN-ach, jednak nie wiem, czy aż tak mi na anonimowości zależy, żeby płacić za takie usługi. Zastanawiam się zatem nad darmowymi, chociaż wiem, że ograniczonymi ofertami.
I tak wczoraj zainstalowałem sobie TunnelBear, chociaż początkowo nie chciał się połączyć, to po restarcie wszystko działa. Ma on swoje ograniczenia, bo posiada limit transferu 500mb, jak dla testów mi wystarczy. Pytanie tylko jak to z takimi darmowymi ofertami i ich autentycznym poziomem bezpieczeństwa i anonimowości jest?

Zasady są takie:
  • jeśli soft do VPN jest zamknięty (czyli nie ma źródeł) lub technologia jest zamknięta, to lepiej z tego nie korzystać
  • na Windowsach (co do wersji Enterprice nie mam zdania) niemal zawsze będą wycieki, najczęściej podczas zerwania i wznowienia połączenia (WiFi, ADSL, WCDMA, LTE...)
  • bezpieczne połączenie z VPN zapewniają routery z otwartym WRT (OpenWRT, dd-WRT, Tomato, Gargoyle...)
  • bezpieczne połączenie można sobie zapewnić na Linuksie i BSD

Wyżej wymieniony VPN daje na pewno inny adres IP (np. jest inna cenzura na YouTube), a co więcej to nie wiem.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

14.10.2016, 15:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17.10.2016 12:06 przez malv.)
Co do wycieków, to np. program Eddie od airvpn.org ma funkcję blokowania łącza przy braku aktywnego połączenia VPN, co prawda aktywuje się ona przy starcie systemu i zanim się załaduje to już wycieki mogą być, ale już później to nie wiem. Nie wiem też jak on to robi, chyba przez zaporę windows.
15.10.2016, 23:50
Albo jesteś klientem albo jesteś produktem. Usługa musi swoje kosztować, bo z jej utrzymaniem wiążą się koszty.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości