Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
partycja sys w Windows 10 home z UEFI i GPT?
19.02.2016, 17:00
partycja sys w Windows 10 home z UEFI i GPT?
Mam potrzebę zabezpieczenia danych na pięciu komputerach działających na windows 10 (niestety, z przyczyn ode mnie niezależnych NIE do zmiany), z UEFI i strukturą danych w formacie GPT. Cele:
1. Zaszyfrowanie partycji systemowej TrueCrypt, Veracrypt lub Diskcryptor, żeby hasło było wymagane przed startem systemu (podświadomie, być może niesłusznie sądzę, że „zwykłe windowsowskie” hasło stanowi liche zabezpieczenie?). Tu jest mały problem: mimo, iż zmieniłem strukturę danych dysku z GPT na MBR (programem AIMEI), to żaden z powyższych programów nie chce zacząć szyfrować partycji systemowej.
2. Zaszyfrować jedną partycję na której będzie działał spider oak i tresorit i oba te programy będą „normalnie” synchronizowały pliki między poszczególnymi komputerami (oczywiście po zamontowaniu zaszyfrowanej partycji).
3. Możecie doradzić, jak zrobić powyższe, albo chociaż gdzie szukać? Ewentualnie jaka firma by to ogarnęła?
PS. Nie chodzi o zabezpieczenia przed NSASmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20.02.2016, 0:48
RE: partycja sys w Windows 10 home z UEFI i GPT?
(19.02.2016 17:00)smolny napisał(a):  1. Zaszyfrowanie partycji systemowej TrueCrypt, Veracrypt lub Diskcryptor, żeby hasło było wymagane przed startem systemu (podświadomie, być może niesłusznie sądzę, że „zwykłe windowsowskie” hasło stanowi liche zabezpieczenie?). Tu jest mały problem: mimo, iż zmieniłem strukturę danych dysku z GPT na MBR (programem AIMEI), to żaden z powyższych programów nie chce zacząć szyfrować partycji systemowej.
I nie będzie chciał. Bo na dziś dzień żaden z programów z otwartym kodem źródłowym nie umie szyfrować Windows 10.

Pozostaje wyłącznie szyfrowanie sprzętowe.

(19.02.2016 17:00)smolny napisał(a):  2. Zaszyfrować jedną partycję na której...
To samo co wyżej. Może w przyszłości nada się LibreCrypt (dawny DoxBox).

(19.02.2016 17:00)smolny napisał(a):  3. Możecie doradzić, jak zrobić powyższe, albo chociaż gdzie szukać? Ewentualnie jaka firma by to ogarnęła?
Ciężko to widzę.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

20.02.2016, 16:59
OK, Twój post jest skutecznym argumentem - to co napisałeś powyżej odnosi się również do WIN8.1?
20.02.2016, 23:48
Z Windows 8.1 mogą wystąpić problemy, ale da się.
Ja bym spróbował wpierw Diskcryptor (ma opcję z dodatkowym plikiem oprócz hasła na USB), potem CipherShed (wyszła 1 lutego br. nowa wersja), a na końcu VeraCrypt. Oczywiście paranoikom zaleciłbym VeraCrypt. TrueCrypt bym zostawił w spokoju, bo nie ma wsparcia w jednym miejscu w sieci.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

01.05.2017, 23:23
(20.02.2016 0:48)kr2y510 napisał(a):  I nie będzie chciał. Bo na dziś dzień żaden z programów z otwartym kodem źródłowym nie umie szyfrować Windows 10.

Pozostaje wyłącznie szyfrowanie sprzętowe.

co powiesz na info z artykułu mówiącego o VeraCrypt:
http://www.download.net.pl/jak-zaszyfrow...10/n/9460/
02.05.2017, 1:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.05.2017 2:00 przez kr2y510.)
(01.05.2017 23:23)baltin napisał(a):  co powiesz na info z artykułu mówiącego o VeraCrypt:
http://www.download.net.pl/jak-zaszyfrow...10/n/9460/
Wtedy gdy pisałem ten post, VeraCrypt nie wspierał Windows 10. Wsparcie dla Windows 10 w tamtym czasie było w fazie eksperymentu.
Natomiast co do polecania Bitlockera to mam zdanie negatywne. Osoby które polecają to rozwiązanie, w najlepszym układzie powinny zostać publicznie rozstrzelane. To zwykli oszuści.

Pogooglaj "Bitlocker Shift F10".
https://duckduckgo.com/?q=Bitlocker+Shift+F10
https://www.google.pl/search?q=Bitlocker+Shift+F10

02.05.2017, 12:45
co do tego BitLockera - faktycznie bez komentarza...

Wracajac do VeraCrypt: co podpowiesz w takiej sytuacji:
tamtym artykule (w części dotyczącej VeraCrypt oczywiście) jest taki fragment:
"VeraCrypt możemy używać na dysku systemowym tylko wtedy, gdy mamy pewność, że system operacyjny jest zainstalowany na tym samym dysku, z którego komputer się uruchamia. O co dokładnie chodzi?

Jeśli masz jeden dysk twardy, to ta informacja Ciebie nie dotyczy. Jeśli jednak masz kilka dysków, to mogło się zdarzyć podczas instalacji systemu, że niewidoczne partycje z bootloaderem (fragmentem oprogramowania odpowiedzialnym za uruchomienie systemu) znajdują się na innym dysku niż pliki systemowe. Wtedy np. system jest zainstalowany na Dysku nr 1 (partycja C), natomiast na Dysku nr 2 znajdują się ukryte partycje z bootloaderem. Komputer przy uruchomieniu najpierw odczytuje Dysk nr 2, który dopiero wskazuje, że system jest na Dysku nr 1. W takiej sytuacji skorzystanie z VeraCrypt do zaszyfrowania systemu będzie niemożliwe i zostaniesz o tym poinformowany poniższym komunikatem:

„WARNING: Windows does not appear to be installed on the drive from which it boots. This is not supported”.

Jeśli taki komunikat się pojawia, to zaszyfrowanie dysku może uniemożliwić uruchomienie systemu. Jak jednak wspomnieliśmy, jeśli wszystko masz zainstalowane „normalnie” lub posiadasz jeden dysk twardy, to taki komunikat się nie pojawi i nie masz się czym przejmować."

No i ja mam taki komunikat.
Na laptopie Lenovo z Windows 10 Home 10.0.14393, rodzaj BIOS: UEFI) próbuję zaszyfrować partycję systemową programem VeraCryp (1.19).
Mam w komputerze fizycznie jeden dysk (GPT), ale z ukrytymi partycjami.
I dostaję ten właśnie komunikat.

Czy może Ty może wiesz co zrobić z dyskiem, żeby móc zastosować VeraCrypt do szyfrowania partycji systemowej?
Dysk mogę dowolnie formatować, reinstalować, etc.

Załączone pliki Miniatury

03.05.2017, 15:34
Nie ma czegoś takiego, jak Windows i bezpieczeństwo. To oprogramowanie zostało od podstaw stworzone tak, by były wycieki danych.

Jeśli potrzebujesz uruchomić jakąś aplikację, która działa jedynie na Windows, rzuć okiem na wirtualizację albo wine. W pierwszym przypadku możesz mieć działającego Windowsa, nie mającego dostępu do internetu na systemie, który taki dostęp ma. To nie jest trudne do skonfigurowania.
03.05.2017, 18:58
Tu nie tyle chodzi o wycieki, czy tam backdoory dla trzy literowych służb, wystarczy mi tylko, że w przypadku kradzieży lub wizycie w serwisie nikt normalny przy użyciu normalnych narzędzie mając do dyspozycji normalną ilość czasu nie miał dostępu do danych.
Windows z różnych powodów jednak w moim konkretnym przypadku musi zostać.
06.05.2017, 21:19
(02.05.2017 12:45)baltin napisał(a):  W takiej sytuacji skorzystanie z VeraCrypt do zaszyfrowania systemu będzie niemożliwe i zostaniesz o tym poinformowany poniższym komunikatem:

„WARNING: Windows does not appear to be installed on the drive from which it boots. This is not supported”.

Jeśli taki komunikat się pojawia, to zaszyfrowanie dysku może uniemożliwić uruchomienie systemu. Jak jednak wspomnieliśmy, jeśli wszystko masz zainstalowane „normalnie” lub posiadasz jeden dysk twardy, to taki komunikat się nie pojawi i nie masz się czym przejmować."

No i ja mam taki komunikat.

Ja bym zaczął od tego, by wpierw pobawić się jakimś Linuksem do manipulacji partycjami. Wpierw trzeba ustalić jak dokładnie jest podzielony dysk i gdzie są jakie partycje.

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości