Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prywatność (anonimowość?) w odniesieniu do użytkowania telefonu
07.12.2015, 0:31
Prywatność (anonimowość?) w odniesieniu do użytkowania telefonu
Hej wszystkim,
zacznę od tego iż nie posiadam zbytniej wiedzy w zakresie telefonii / gsm lecz chciałbym zweryfikować informacje, które do tej pory zgromadziłem (czyli zamiast pytać bezpośrednio o rozwiązania chciałbym prosić o weryfikację tego co tam niby wiem).

Powiedzmy, że zależy mi na zapewnieniu sobie swojego rodzaju prywatności (żeby nie nazwać tego anonimowością co zdaje się jest czymś nieosiągalnym w tej dziedzinie) jeśli chodzi o posiadanie / użytkowanie telefonu. Często spotykane ogólne rady to :
# dokonaj zakupu telefonu za gotówkę
# podobnie zrób z kartą sim + pamiętaj aby doładowywać telefon za doładowania zakupione także gotówką
# nie używaj w danym telefonie więcej niż jednej karty sim + upewnij się, że ta karta nie była używana także w innym aparacie
Niekiedy do powyższych rad dochodzą jeszcze te związane z wyłączaniem telefonu w miejscach które przykładowo określają nasz adres zamieszkania, nie noszenie ze sobą telefonu, który można z nami powiązać wraz z telefonem, który z założenia ma być prywatny itp.

Tu kilka pytań co do powyższych rad :
# zakup telefonu za gotówkę - czy mam przez to rozumieć, że dokonując zakupu telefonu w sklepie (np. internetowy sklep prowadzący sprzedaż na allegro) płacąc kartą przy zakupie jest mój zakup powiązany ze sprzedażą przez danego sprzedawcę telefonu o określonym numerze IMEI? Tj. jeśli dany sprzedawca dostaje w ciągu dnia 20 różnych zamówień to czy przypisuje każdemu klientowi dany numer IMEI i gdzieś to sobie odnotowywuje co potem mógłby udostępnić np. określonym organom czy raczej chodzi o to, że odpowiednie służby mając info o tym jaki IMEI jest posiadany przez osobę, której tożsamość próbują ustalić dowiadują się (jak?), który sklep dystrybuował dokładnie ten egzemplarz przez co wchodzą w posiadanie listy potencjalnych nabywców?
# czy powyższe rady faktycznie jakkolwiek mogłyby okazać się pomocne w zatajeniu naszej tożsamości przed odpowiednimi służbami czy raczej są to rady jak np. uchronić się przed działaniem osób postronnych? Bo czy nie jest tak, że jeśli np. policja chce ustalić posiadacza to znając numer telefonu prosi operatora o wykaz logów (BTS?) na podstawie którego sprawdza do których nadajników się logował i w ten sposób dociera do delikwenta?

Powyższe zapytania mogą sugerować niecne zamiary autora tematu ale zapewniam iż tak nie jest - zależy mi raczej na zrozumieniu pewnych mechanizmów i prawdę mówiąc nie rozumiem dlaczego podaje się często powyższe rady w odniesieniu do zapewnienia sobie względnego bezpieczeństwa w odniesieniu do np. ochrony przez policją itp.

Sam osobiście skłaniał bym się ku jeszcze innemu rozwiązaniu co do którego skuteczności również nie mam pewności a mianowicie :
# zakup telefonu posiadającego funkcję zmiany numeru IMEI - jako iż do wszystkiego podchodzę z dużym dystansem chciałbym zapytać na ile można uznać takie cacko za wiarygodne? Tj. czy faktycznie takie telefony ze zmiennym IMEI potrafią generować nowe numery IMEI (z tego co miałem okazję przestudiować wynika, że faktycznie telefony spełniają swoją funkcję). Koszty oczywiście nie są małe (od 2k do nawet 4 - 5k)
# zakup co miesiąc - półtorej nowej karty sim (w celach do jakich potrzebuję telefonu mogę sobie pozwolić na zmianę numeru co jakiś czas - numer ten będzie podany głównie w określonych serwisach gdzie w każdej chwili można dokonać jego zmiany)
# generowanie nowego numeru IMEI po każdorazowym dokonaniu zmiany karty SIM w telefonie

Czy rozwiązanie przedstawione powyżej ma jakikolwiek sens? Czy nie jest tak, że jeśli np. dane organy wchodzą w posiadanie mojego numeru telefonu to mogą go błyskawicznie namierzyć a co za tym idzie zatarcie śladów dot. posiadanego dotychczas aparatu (w sensie telefonu) poprzez zmianę IMEI oraz zmiana numeru (karty SIM) na nic się zdają?
Będę niezmiernie wdzięczny za naprowadzenie mnie w temacie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09.12.2015, 18:05
RE: Prywatność (anonimowość?) w odniesieniu do użytkowania telefonu
No właśnie pytanie czy poza numerem imei i karty sim nie mogą wyciec jeszcze jakieś inne dodatkowe informacje?, jak numery seryjne urządzenia?, kody nck?, czy inne kody lub parametry pozwalające zidentyfikować telefon nawet po wymianie karty i numeru IMEI?, oraz co z połączeniami z internetem?, czy na tej podstawie dzięki różnej maści wyciekom można zidentyfikować telefon nawet po wymianie karty i dokonaniu zmiany numeru IMEI?, pamiętajmy że telefony coraz bardziej są naszpikowywane różnym softem pozwalającym na szpiegowanie i pełną inwigilację użytkownika.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
10.12.2015, 0:53
Dobre pytanie. Dlatego ja poważnie myślę o zakupie telefonu stworzonego pod kątem zapewnienia użytkownikowi prywatności - oczywiście może być tak jak kolega powyżej wspomniał : samo posiadanie funkcji typu zmiana numeru IMEI + okresowa wymiana kart SIM nie zagwarantuje prywatności a założenie, że twórcy takich telefonów byli w stanie zadbać o inne niuanse może okazać się zgubne. W poszukiwaniu tego typu telefonów natrafiłem na stronkę : http://x-cellular.com/ Prawdę mówiąc nie miałem jeszcze czasu sprawdzać wiarygodności firmy itp. niemniej jednak zdecydowałem się zarzucić linkiem aby poznać opinie osób, które posiadają większą wiedzę w tej dziedzinie.
No i cały czas chodzi mi po głowie jedna myśl - jeśli każde użycie karty sim (a tu jeśli się nie mylę o użyciu możemy mówić gdy karta włożona jest do aktywnego aparatu = nie ma potrzeby wykonywać połączeń aby karta była rejestrowana przez dane odbiorniki) pozostawia ślad umożliwiający określenie geolokalizacji użytkownika to czy jakiekolwiek rady przewijające się na stronach dot. dbania o prywatność w odniesieniu do użytkowania telefonu mają jakiekolwiek zastosowanie? Czy nie jest tak, że np. jeśli dane służby zainteresują się daną osobą to wystarczy, że pozyskując jej numer telefonu (który, może okazać się już nieaktywny) proszą operatora o logi i na ich podstawie stwierdzają, że : regularnie ta osoba była zalogowana do BTSów w danych miejscach więc możemy ze sporą dozą prawdopodobieństwa ustalić, że tu a tu mieszka, tam pracuje itp. ?
12.12.2015, 7:23
(07.12.2015 0:31)mentlik napisał(a):  # nie używaj w danym telefonie więcej niż jednej karty sim + upewnij się, że ta karta nie była używana także w innym aparacie
To jest oczywiste.

(07.12.2015 0:31)mentlik napisał(a):  # generowanie nowego numeru IMEI po każdorazowym dokonaniu zmiany karty SIM w telefonie
To też jest oczywiste.

(07.12.2015 0:31)mentlik napisał(a):  Niekiedy do powyższych rad dochodzą jeszcze te związane z wyłączaniem telefonu w miejscach...
I to również jest oczywiste.

(07.12.2015 0:31)mentlik napisał(a):  # zakup telefonu za gotówkę - czy mam przez to rozumieć, że dokonując zakupu telefonu w sklepie (np. internetowy sklep prowadzący sprzedaż na allegro) płacąc kartą przy zakupie jest mój zakup powiązany ze sprzedażą przez danego sprzedawcę telefonu o określonym numerze IMEI?
Sprzedawca ma na ogół kolejne numery IMEI, lub numery IMEI z jednej puli.

(07.12.2015 0:31)mentlik napisał(a):  # czy powyższe rady faktycznie jakkolwiek mogłyby okazać się pomocne w zatajeniu naszej tożsamości przed odpowiednimi służbami
TAK.
Niemal wszystkie namierzenia osób dokonane przez służby, zostały dokonane dzięki tradycyjnym metodom śledczym. Ci co wiedzieli jak ukryć swą tożsamość, o ile nie popełnili błędu, byli nieuchwytni dla służb mających do dyspozycji wyłącznie elektroniczne metody śledcze.

(07.12.2015 0:31)mentlik napisał(a):  # zakup telefonu posiadającego funkcję zmiany numeru IMEI - jako iż do wszystkiego podchodzę z dużym dystansem chciałbym zapytać na ile można uznać takie cacko za wiarygodne?
Mit. Takie fony są drogie, mało firm je produkuje, firmy te są monitorowane, a oprogramowane jest zamknięte i co naprawdę tam siedzi, cholera wie.
IMEI zmienia się z kompa softem dla danego chipsetu. Nieważne czy Android czy zwykły fon.

(07.12.2015 0:31)mentlik napisał(a):  Czy rozwiązanie przedstawione powyżej ma jakikolwiek sens?
Zależy co się chce osiągnąć.

(09.12.2015 18:05)SharedAccount napisał(a):  No właśnie pytanie czy poza numerem imei i karty sim nie mogą wyciec jeszcze jakieś inne dodatkowe informacje?
Tak.
Tylko ja nie wiem co jest zbierane.

(09.12.2015 18:05)SharedAccount napisał(a):  oraz co z połączeniami z internetem?
najprościej - VPN

(09.12.2015 18:05)SharedAccount napisał(a):  pamiętajmy że telefony coraz bardziej są naszpikowywane różnym softem pozwalającym na szpiegowanie i pełną inwigilację użytkownika.
No to pozostaje Cyanogenmod.
Cyanogenmod ostatnio wspiera wyłącznie chipy Qualcomm, które są w droższych fonach. Ale na szczęście Chińczycy sprzedają telefony "refurbished", w dobrej cenie, co do zachowania anonimowości/prywatności wystarcza. Przecież nie będą służyć do gier.

(10.12.2015 0:53)mentlik napisał(a):  natrafiłem na stronkę : http://x-cellular.com/ Prawdę mówiąc nie miałem jeszcze czasu sprawdzać wiarygodności firmy itp. niemniej jednak zdecydowałem się zarzucić linkiem aby poznać opinie osób, które posiadają większą wiedzę w tej dziedzinie.
Znają się na wyciąganiu kasy.

(10.12.2015 0:53)mentlik napisał(a):  proszą operatora o logi i na ich podstawie stwierdzają, że : regularnie ta osoba była zalogowana do BTSów w danych miejscach więc możemy ze sporą dozą prawdopodobieństwa ustalić, że tu a tu mieszka, tam pracuje itp. ?
Antena kierunkowa załatwia problem, o ile telefon się nie przemieszcza.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości