Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wynajmowany pokój, a router i wiedza właściciela o odwiedzanych stronach
18.11.2015, 15:04
Wynajmowany pokój, a router i wiedza właściciela o odwiedzanych stronach
Cześć

Za jakiś czas mam zamiar wynajmować jakiś pokój lub mieszkanie i sprawa jest taka.

Jeśli internet jest podłączony do takiego mieszkania (na właściciela) i ja bym się z nim łączył przez router (wifi lub przez kabel) to jakie on ma możliwości sprawdzenia na jakie strony www wchodzę.

Jeśli właściciel ma dostęp jedynie do routera i nie przechwytuje w jakiś sposób sygnału z kabla czy wifi to czy może on widzieć co ja przesyłam, odbieram itp?

Jeśli tak, to czy łączenie się z mojego komputera przez VPN to uniemożliwi?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19.11.2015, 0:38
RE: Wynajmowany pokój, a router i wiedza właściciela o odwiedzanych stronach
Postaram się odpowiedzieć w wąskim zakresie w jakim ogarniam temat (nie jestem informatykiem, ale zwykłym zjadaczem chleba).

Tak, może wiedzieć na jakie strony wchodzisz, jeżeli użyje odpowiedniego oprogramowania (np. chyba Wireshark by to umożliwił).

Jeżeli połączenie ze stroną jest zabezpieczone protokołem SSL (https), to przesył danych powinien być bezpieczny, będzie wiedział jaką stronę (IP) odwiedzasz, ale nie przeczyta przesyłanych danych bo zaszyfrowane.
Odradzałbym logowania na strony nie wspierające SSL, bo wtedy może przechwycić dane które przesyłasz, w tym i hasło.

VPN teoretycznie powinien rozwiązać problem, jeżeli wspiera SSL (a powinien aby to miało większy sens). To byłoby najlepsze rozwiązanie, bo zapewni i bezpieczeństwo i prywatność.

Jeżeli się mylę można mnie poprawić.

Pozdrawiam Smile
20.11.2015, 13:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20.11.2015 13:47 przez kr2y510.)
Oczywiście właściciel routera może śledzić, może blokować strony, czy blokować protokoły przez blokowanie portów.

1. VPN ma sens jedynie w przypadku Linuksa czy systemów BSD. Na Windowsach niemal zawsze będą wycieki (czyli połączenie pójdzie normalnie, a nie przez VPN) i co więcej, ktoś przez kogo przechodzi połączenie łatwo do takiej sytuacji może doprowadzić. Wystarczy że zerwie połączenie i zablokuje adres VPN. Większość użytkowników Windows się nie połapie.
Więc jak VPN, to własny router z OpenWRT/Gargoyle/dd-WRT... I na własnym routerze zestawić VPN.

2. Własny router bez odpalonego VPN (czyli NAT za NAT-em) też dużo daje. Izoluje wszystko co za nim od podsieci właściciela mieszkania.

3. W przypadku braku sprzętu (tu:routera):
- należy wyłączyć protokół IPv6, o ile się go wcześniej nie konfigurowało i lub jest on zbyteczny
- należy ustawić własne serwery DNS i jeśli to możliwe korzystać z szyfrowanego/uwierzytelnionego DNS (rozważ program Acrylic DNS - to bardzo dobre rozwiązanie)
- należy starać się używać połączeń szyfrowanych (rozszerzenia typu HTTPS Everywhere itp.)
- do połączeń nieszyfrowanych można użyć sieci Tor

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

30.11.2015, 15:46
(20.11.2015 13:46)kr2y510 napisał(a):  Oczywiście właściciel routera może śledzić, może blokować strony, czy blokować protokoły przez blokowanie portów.

1. VPN ma sens jedynie w przypadku Linuksa czy systemów BSD. Na Windowsach niemal zawsze będą wycieki (czyli połączenie pójdzie normalnie, a nie przez VPN) i co więcej, ktoś przez kogo przechodzi połączenie łatwo do takiej sytuacji może doprowadzić. Wystarczy że zerwie połączenie i zablokuje adres VPN. Większość użytkowników Windows się nie połapie.
Więc jak VPN, to własny router z OpenWRT/Gargoyle/dd-WRT... I na własnym routerze zestawić VPN.

Ok, nie zależy mi na 100% prywatności w tym przypadku.
Jednak potwierdzisz, że jeśli używam VPN na swoim komputerze to zanim go opuszczą dane są szyfrowane i właściciel routera nie ma z nich pożytku?
10.12.2015, 0:38
Właściciel routera nie ma z nich pożytku. Jednak łatwo może zaatakować to połączenie jeśli na komputerze jest Windows.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

29.02.2016, 14:59
Czy tak skonfigurowany firewall rozwiązuje problem wycieków pod Windows?
https://airvpn.org/topic/3405-windows-co...ent-leaks/
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
02.03.2016, 0:11
Jeśli chodzi o wycieki DNS - nie wiem, natomiast jeśli chodzi o wycieki ruchu - powinien rozwiązywać. Ale moja odpowiedź wynika z nieznajomości Comodo Firewall.

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości