Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak odzyskać dane ze sformatowanego dysku
13.06.2015, 13:26
Post: #1
Jak odzyskać dane ze sformatowanego dysku
Hej!
Widziałem już podobne tematy, jestem jednak dość odporny na wiedzę i wolałbym uzyskać konkretną odpowiedź na mój przypadek, a nie modyfikować rozwiązania, które nie koniecznie muszą być dobre w mojej sytuacji.
Posiadam dysk Samsung (HD154UI) 1500 GB.
Na dysku została utworzona jedna partycja, w całości zaszyfrowana TrueCryptem.
Dysk używałem jako magazyn danych zamiennie w laptopie (jako zewnętrzny) i 2 komputerach stacjonarnych (jako wewnętrzny slave). Na dysku znajdowało się około 1000 Gb danych wszelkiego rodzaju (galerię zdjęć, dokumenty, filmy, programy instalacyjne).
Podłączyłem dysk do jednego z komputerów i uruchomiłem go, miałem zamiar zgrać z niego filmy dla córki na dvd. Dysk był podłączony fizycznie do kompa, ale jeszcze nie poprzez TrueCrypt.
W chwili, kiedy nie było mnie w pokoju, moja zdolna 5 letnia Córeczka usiadła sobie przy kompie i bawiąc się włączyła formatowanie dysku. Gdy wszedłem do pokoju, właśnie wyskakiwała informacja że dysk został sformatowany. Natychmiast wyłączyłem kompa, więc nie zaszło żadne nadpisanie danych. Cały proces trwał góra 2 - 3 minuty, przypuszczam więc, że był to szybki format.
W jaki sposób ocenić, co dokładnie zaszło z dyskiem i jak ewentualnie w bezpieczny sposób spróbować odzyskać dane? Tak naprawdę chodzi mi głównie o pamiątkowe zdjęcia, których miałem kilka tysięcy w paru folderach. Nie ukrywam, że wolałbym nie oddawać dysku do żadnej firmy zewnętrznej (chociaż jeżeli to jedyna szansa, będę musiał...).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14.06.2015, 23:41
Post: #2
RE: Jak odzyskać dane ze sformatowanego dysku
Jak to było szybkie formatowanie dysku wcześniej podmontowanego TrueCrypt'em, to nie ma problemu, cała zawartość jest do uratowania. Jeśli to był Windows, to najlepiej ściągnąć darmową płytkę Hiren's Boot CD i tam opcjonalnie doinstalować TrueCrypt (jeśli go tam już nie było - ja bawiłem się starszymi wersjami, więc nie wiem jak jest teraz).
Następnie wypalić płytkę, lub zrobić bootujący pendrive z Hiren's Boot CD i odpalić. Tam jest wszystko do takich sytuacji.

Jeśli dysk nie był wcześniej podmontowany TC, to przerąbane. Mogło wszystko się pójść walić, albo i nie. Tu prosto się nie da. Trzeba zobaczyć szkody edytorem dysku. Jeśli nagłówek TC (pierwszy sektor TC) został skasowany, to cała zawartość dysku jest nie do odzyskania. Normalnie wszyscy robią kopię nagłówków TC, jeśli jest kopia, to można przywrócić i odzyskiwać.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30.06.2015, 11:54
Post: #3
RE: Jak odzyskać dane ze sformatowanego dysku
Dysk nie był podłączony TC, dopiero uruchomiłem kompa i jeszcze tego nie zrobiłem. Po awarii odłączyłem go i leży na półce, boję się troszkę sam coś ruszać, a nie stać mnie na oddanie go do profesjonalnej firmy, która albo odczyta dane, albo nie, a i tak sobie parę stówek krzyknie...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30.06.2015, 12:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30.06.2015 12:35 przez Madlock.)
Post: #4
RE: Jak odzyskać dane ze sformatowanego dysku
Nie wiem, ale na Twoim miejscu bym najpierw do testów stworzył na innym dysku albo partycji taki sam problem (na wirtualnej maszynie pewnie) i próbował naprawić najpierw tam za pomocą jakichś programów i przez opcje w samej płycie ratunkowej TC. Bałbym się coś zjebać jeszcze bardziej przez wybranie złej opcji czy coś.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości