Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proszę o mądre rady
08.10.2014, 12:58
Proszę o mądre rady
Witam wszystkich, bo to mój pierwszy post.
Jestem zielony w kwestiach zabezpieczenia się przed inwigilacją wszelkich służb, firm, instytucji i osób. Chciałbym po prostu maksymalnie ograniczyć taką możliwość komukolwiek, aby zwiększyć swoją prywatność. Jestem laikiem w informatyce i ogólnie szukam prostych i sprawdzonych sposobów. Proszę o parę prostych rad o tym co mogę zrobić, nie utrudniając sobie życia.
Na razie zrezygnowałem ze smartfona, fb i gmaila, zacząłem korzystać z przeglądarki tor i założyłem safe-maila. Czy to w ogóle coś da? Myślę, że i tak pracodawcy, bankom i t.d. będę podawał oficjalny e-mail i nr telefonu, a poza tym np. znajomym jak podam safe-maila, a oni mają gmaila i t.p. to i tak wiele instytucji może przechwycić treść mejli. To samo jeśli nawet będę dzwonić do znajomych z niezarejestrowanego nru na kartę, to wiem, że np. policja może sprawdzić wszelkie połączenia, nry, imei. Nie chcę rezygnować z allegro, banku, karty płatniczej czy paypala, bo nie mam nic do ukrycia, a już nie umiem się bez tego obyć. Proszę o rozsądne odpowiedzi.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10.10.2014, 1:04
RE: Proszę o mądre rady
Witam. Polecam zainstalować pełną wersję najnowszego Norton Internet Security (tak, za prywatność musisz płacić), używać Windowsa 8 z kontem w chmurze (pomijając kwestie techniczne wbrew pozorom drastycznie zwiększa to poziom prywatności, nawet Unia Europejska jest przeciwko Microsoftowi w tej kwestii, poczytaj więcej na Niebezpieczniku - świetna lektura). Po za tym najważniejsze jest byś nie wchodził na duckduckgo.com - to trojan podstawiony przez służby specjalne, tak w skrócie.

To co przeczytałeś wyżej to zmyślone bzdury. Jeśli chcesz być pewien swojej cyberprywatności (ciekawe kiedy komuchy zaczną używać tego sformułowania) musisz choć w podstawowym zakresie zrozumieć jak to działa, musisz czytać, czytać, czytać, czytać i być na bieżąco, w innym wypadku możesz uwierzyć w każdy kit. Jak chcesz jakiegoś poradnika zrób to sam to zdaje się, że jest ich wiele - bądź samodzielny młodzieńcze.

W sumie piszę tego posta tylko dlatego, bo dałem się strollować. Po pierwsze jak nie masz nic do ukrycia to czemu do cholery widzę tu Twojego posta? Ach tak... To jest jakiś wyższy poziom - nie masz nic do ukrycia, że masz coś do ukrycia. Przemyśl sobie to.

Towarzysze i towarzyszki, przepraszam za offtop, ale muszę się w końcu kimnąć. Dziękujmy Unii za odpowiednio zakrzywione banany. Dobranoc.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
10.10.2014, 2:52
(08.10.2014 12:58)tomtom napisał(a):  Na razie zrezygnowałem ze smartfona, fb i gmaila, zacząłem korzystać z przeglądarki tor i założyłem safe-maila. Czy to w ogóle coś da?
...
np. znajomym jak podam safe-maila, a oni mają gmaila i t.p. to i tak wiele instytucji może przechwycić treść mejli.
Właśnie. Nie ma sensu rezygnowanie z gmaila jeśli kontakty korzystają z niego. Ja bym gmail zostawił i ograniczył korzystanie z niego wyłącznie do tych kontaktów. Ważnie jest coś innego. Już samo korzystanie z klienta poczty zamiast przeglądarki podnosi prywatność. Czyli Thunderbird, Claws-Mail lub coś innego zamiast przeglądarki.

Co do Safe-maila, to należy pamiętać, że on jest w Izraelu. Jak już korzystać z niego, to wyłącznie z PGP/GPG i przez sieć Tor. Czyli nie dawać go nikomu, kto nie używa PGP/GPG.

Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kilku kont pocztowych. Jednego konta dla gmailowiczów, innego dla tych co używają PGP/GPG, innego do banków i instytucji i innego dla reszty. Klienty poczty są cierpliwe, potrafią obsłużyć 20 kont i więcej.

Do rejestrowania się w różnych serwisach należy używać adresów tymczasowych.

(08.10.2014 12:58)tomtom napisał(a):  To samo jeśli nawet będę dzwonić do znajomych z niezarejestrowanego nru na kartę, to wiem, że np. policja może sprawdzić wszelkie połączenia, nry, imei. Nie chcę rezygnować z allegro, banku, karty płatniczej czy paypala, bo nie mam nic do ukrycia, a już nie umiem się bez tego obyć.

Zamiast rezygnacji ze smartphona lepiej kupić taki, by na nim śmigał Cyanogenmod lub Paranoid. Na smartfonie zainstalować VoIP. Karta wyłącznie do internetu.
A telefonu komórkowego używać wtedy gdy jest on absolutnie niezbędny. Czy jest sens nosić ze sobą cały czas włączoną smycz? Czy nie da się wytresować znajomych, że jest się dostępnym wyłącznie w godzinach od... do...?
Namówić też znajomych, by korzystali z VoIP (ZRTP) zamiast telefonu czy Skype.

Walka o prywatność, to proces. Nie da się tak od razu. Nie ma włącznika prywatność, który można włączyć jak światło w pokoju.

Co do porad. Bo pytanie jest proste, a odpowiedź na nie wymaga napisania książki lub broszurki.

- Korzystać z wielu przeglądarek (Firefox, PaleMoon, SRWare Iron, Chrominium, OtterBrowser, czy zamknięto-źródłowa stara Opera...) i klientów poczty (np. Thunderbird, FossaMail, Claws-Mail...). Jedna przeglądarka do tego, inna do tamtego, inna do banku i rachunków... Jeden klient poczty do jednych kont inny do tych na których jest PGP...

- Jak korzysta się z płatnej telewizji, to wybierać takie rozwiązanie, które nie wymaga interakcji z operatorem. Czyli najlepszym rozwiązaniem jest satelita, potem kablówka, ale absolutnie nie dla rozwiązań które wymagają interakcji przez internet.

- Jak korzysta się z telefonu stacjonarnego czy komórki, to należy wyłączyć automatyczną sekretarkę. Jak takie coś jest niezbędne, to telefon stacjonarny z wbudowaną automatyczną sekretarką.

- Jak samochód lub komórka na abonament, to najlepiej zarejestrowane na dziadka, babcię, ojca, matkę.

- Konto bankowe dobrze mieć na kogoś z rodziców i mieć tam pełne upoważnienie.

Na dziś wystarczy tych porad... Wink

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

10.10.2014, 9:21
Dzięki za odpowiedzi, szczególnie drugą, bo coś wnosi do tematu, zamiast zarzucać trollowanie i to, że jak ktoś zapragnął walczyć o swoją prywatność to już ma coś za uszami (To po co w ogóle takie forum? To jakaś wylęgarnia przestępców jak rozumiem...). Skoro pytam na tym forum to mam pewne zaufanie do wypowiedzi, chociaż prędzej czy później je zweryfikuję, czytać będę i analizować. Rozumiem, że moje pytanie jest bardzo ogólne, ale też daje pole do popisu (nie mylić z "popisaniem sobie"). Po prostu piszcie co wiecie, a ja jak czegoś nie rozumiem się dopytam. Ok?
I tak:
1. Jak korzystam z klienta poczty i ogólnie z internetu w różnych aplikacjach na komputerze, to jak to robić przez tora? Bo zrozumiałem, że tak właśnie używać safe-maila, a przecież tor działa mi tylko w przeglądarce tor.
2. Czy aby zainstalować Cyanogenmod lub Paranoid trzeba mieć jakieś specjalne umiejętności/sprzęt?
3. Czy Voip jest taki bezpieczny? Jakiś operator Voipowy nie może nagrać, albo udostępnić komuś listy połączeń? Skoro dzwoni się z Voipa na komórkę/stacjonarny i tak rozmowa może być nagrywana od drugiej strony...
4. Co daje korzystanie z wielu przeglądarek i klientów? I oczywiście rozumiem, że przez tor?
5. Allegro - oni mają moje wszelkie dane, a pewnie jeszcze je gdzieś udostępniają, każdy kontrahent poznaje moje dane. Może założyć fikcyjne konto na tym portalu, a zrezygnować z dotychczasowego? Chociaż adres do przesyłki i tak musi być prawdziwy... No i w razie oszustwa nie można skorzystać z programu ochronnego...
6. Karta płatnicza w internecie. Są jakieś naprawdę anonimowe? Żeby je dostać trzeba podać swój adres i przelać, a żeby je doładować i tak trzeba zrobić przelew z konta, które jest na kogoś mniej lub bardziej znajomego...
10.10.2014, 23:44
Tak, więc najpierw offtop. Wink
Co do nie posiadania nic do ukrycia, jestem przewrażliwiony na punkcie tego stwierdzenia. Proszę nie bierz tego siebie, ale gdy ktoś stwierdza, że nie ma nic do ukrycia to widzę iż temu komuś propaganda już pierze/wyprała mózg. Mam tylko intencję byś zrozumiał fałszywość tego stwierdzenia, jeśli twierdzisz, że jest prawdziwe to wyślij na YouTube film jak wykonujesz w WC czynności fizjologiczne - prosty przykład, a już obala tą tezę. Co do przestępców to jeszcze nadejdzie dzień, gdy ludzie ceniący prywatność zostaną za nich uznani, w sumie już urabia się ludzi pod tym względem. Po Twojej drugiej wypowiedzi widzę, że trollować nie zamierzałeś (lub masz jakiś misterny plan na megatrollowanie ;P) i niewypowiedziany wprost zarzut odwołuję. Na tym offtop lepiej skończmy.

1.Poszukaj w aplikacji ustawień proxy i ustaw socks na 127.0.0.1:9050 lub 127.0.0.1:8118. Pamiętaj, że aplikacja może tego nie respektować. Możesz też użyć AdvOR.

2.Elementarną znajomość angielskiego, brak strachu przed terminalem i Android Debug Bridge.

3.Nie wiem, są pewnie różne protokoły, zdaje się że Krzysiek chyba jakiś podał. Co do nagrywania z drugiej strony to się przed tym nie obronisz.

4.Niekoniecznie przez TORa, ale daje to różne odciski palców.

5. Nie wiem jak tam w Allegro sprawy się mają i nie wiem czy fikcyjne konto jest legalne.

6.Może BZWBK, jest też coś takiego jak Paysafecard lub Ukash.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
12.10.2014, 0:14
Ad 1)
Jak korzystasz z Thunderbirda lub FossaMail to wystarczy rozszerzenie TorBirdy
https://addons.mozilla.org/pl/thunderbird/addon/torbirdy/
W przypadku SeaMonkey wystarczy konfiguracja proxy.
Jak korzystasz z Claws-Mail lub Stylphed, to masz drobne problemy (dla sieci I2P nie masz żadnych). By to zrobić poprawnie i elegancko musisz użyć jakiegoś programu typu socket, najlepiej OnionCat (www.OnionCat.org).

Ad 3)
Rejestrujesz się albo zagranicą, albo stawiasz to na stałym IP na np. Raspberry Pi. Wtedy tak długo jak masz fizyczne bezpieczeństwo, nie masz problemu.
Co do kwestii nagrywania z drugiej strony, to musisz się z tym liczyć.

Ad 4)
Bezpieczeństwo od hakerów.
Utrudnienie śledzenia w celach komercyjnych (przez Google, Fb, Twitter i reklamodawców).
Utrudnienie śledzenia przez służby - poważne utrudnienie powiązania aktywności przez sieć Tor z normalną.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

19.02.2015, 19:45
Pytanie kolejne. Czy składając nowy komputer i kupując nowy modem z nową albo używaną z allegro kartą sim z pakietem danych, mam szansę stać się anonimowy, zakładając, że na tym komputerze już nie będę wprowadzał żadnych swoich danych na stronach i pozakładam nowe konta e-mail?
Czy jest sens np. kupowania modemu za gotówkę przez postawioną osobę już tak dla pewności, jeśli części komputera będą kupowane przez neta tak oficjalnie?
A jeśli nie to dlaczego?
Czy mogę jakoś wykorzystać fakt zmiany komputera na swoją korzyść w walce o prywatność w sieci?
Rozumiem, że komputer jest rozpoznawany po adresie mac karty sieciowej i ip, a czy można zidentyfikować, więc i powiązać ze mną komputer w sieci po numerach seryjnych części?
Z góry dzięki za podpowiedź.
19.02.2015, 23:49
(19.02.2015 19:45)tomtom napisał(a):  Czy jest sens np. kupowania modemu za gotówkę przez postawioną osobę już tak dla pewności, jeśli części komputera będą kupowane przez neta tak oficjalnie?
Jest sens.

(19.02.2015 19:45)tomtom napisał(a):  Czy mogę jakoś wykorzystać fakt zmiany komputera na swoją korzyść w walce o prywatność w sieci?
Musisz uniknąć powiązań pomiędzy poprzednią tożsamością, a tożsamością która ma być anonimowa.

(19.02.2015 19:45)tomtom napisał(a):  Rozumiem, że komputer jest rozpoznawany po adresie mac karty sieciowej i ip, a czy można zidentyfikować, więc i powiązać ze mną komputer w sieci po numerach seryjnych części?
MAC można zmienić, adres IP nadaje dostawca internetu.

Jedyne rzeczy które należy kupić anonimowo oprócz karty sieciowej, to twarde dyski. Jak chcesz uniknąć zarażenia przez firmware na twardych dyskach, to kup dwa (lub więcej) i kup do tego kontroler RAID. Instaluj system na RAID'zie. Wtedy możesz uniknąć takich zagrożeń jak opisane tu:
http://zaufanatrzeciastrona.pl/post/kasp...ki-wywiad/
Kiedyś wystarczyło mieć dyski SCSI lub Fibber Chanel, ze stosownym kontrolerem. Złośliwy stuff mógł załadować jedynie kontroler.

Dla paranoicznej anonimowości najlepszy będzie taki zestaw:
komp -> router (z otwartym WRT) -> modem USB -> antena kierunkowa -> maszt dostawcy netu
Nie jest to drogie i jest osiągalne dla większości chcących.

20.02.2015, 12:57
Dzięki za poradę.
Po co router, a nie sam modem?
O co chodzi z tym masztem dostawcy internetu?
Antenę posiadam dookólną i mi wystarcza.
Czy jak kupię ten modem anonimowo jeszcze trzeba coś robić z adresem mac? Rozumiem, że modem podłączony bezpośrednio jest kartą sieciową?
Podsumowując: Anonimowo kupić wystarczy modem i dysk twardy?
20.02.2015, 19:55
antena skierowana na jeden maszt a od innych kierunków osłonięte uniemożliwia zlokalizowanie kompa na podstwie odległości od różnych anten

myśle że jesli zakupimy anonimowo sprzęt to nie ma konieczności majstrowania przy macu bo nie moze zostać powiązany z nami...

ŚLEBODA ABO ŚMIERZĆ!!!
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości