Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jeden komputer, ten sam system, dwa dyski
12.09.2014, 0:44
Jeden komputer, ten sam system, dwa dyski
Taka sytuacja.

Jest sobie jeden komputer stacjonarny. Posiada dwa twarde dyski. Chciałbym osiągnąć taki cel: przy włączeniu komputer wyświetla mi bootloadera i pyta, z którego dysku ma uruchomić system. Na dysku 1 (głównym) jest normalny Windows 7. Na dysku 2 jest też Windows 7, ale cały dysk, łącznie z partycją systemową jest zaszyfrowany. Przy włączaniu komputera chcę wybrać czy ma się odpalić Windows 7 z dysku pierwszego (nie potrzeba hasła) czy z dysku 2 (trzeba wpisać hasło, bo cały dysk jest zaszyfrowany).

1.Jak to zrobić?
2. Czy można zainstalować tego samego licencjonowanego Windowsa 7 na obu dyskach?
3. Czy można zrobić tak, że po włączeniu komputer będzie wyświetlał pytanie, który system odpalić i czekał, np. 20 sekund na decyzję i jeśli jej nie będzie, wówczas domyślnie odpali system z dysku 1.

I od razu pytanie z innej beczki: czy instalując maszynę wirtualną na niezaszyfrowanym dysku z Windowsem 7, mogę na niej zainstalować tego samego Windowsa 7 a później całość zaszyfrować tak, aby cały po odpaleniu maszyny trzeba było wpisać hasło itp. jak w normalnym systemie?

Celem głównym jest instalacja kilku nielicencjonowanych programów na komputerze firmowym, na którym wszystko inne jest licencjonowane Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14.09.2014, 13:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.09.2014 11:35 przez Madlock.)
RE: Jeden komputer, ten sam system, dwa dyski
Taki efekt mozna próbować osiągnąć na kilka sposobów.
1 - Przez ustawienia biosa. Jak wciśniesz jakiś klawisz (np. może to być F12) to możesz wybrać, z którego dysku ma startować, a jak nie naciśniesz i nie wybierzesz, to wystartuje z pierwszego, wg ustalonej w biosie kolejności.
2 - Przez instalację bootloadera GRUB. Tylko musiałbyś mieć też zainstalowany Linux, choćby w minimalnej kilkudziesięciomegowej wersji. Ponoć są jakieś wersje na windows czy dosa, ale nic o nich więcej nie słyszałem, poza tym, że ponoć są.
3 - Zobacz czy może program do szyfrowania systemu nie potrafi wgrać jakiegoś bootloadera. Np. veracrypt w kreatorze szyfrowania systemu pyta, ile masz systemów itd., ale ja nigdy nie prześledziłem wariantu z odpowiedzią o dwóch dyskach, więc nie wiem czy by to potrafił zrobić.
4 - Możliwe, że w przypadku veracrypt lub truecrypt 7.1a zadziała to samo, co dla kilku partycji, czyli najpierw będzie prosił o hasło dla zaszyfrowanego windowsa, a jak się wcisnie escape, to poszuka i znajdzie niezaszyfrowany system na drugim dysku.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
14.09.2014, 21:22
RE: Jeden komputer, ten sam system, dwa dyski
(14.09.2014 13:18)Madlock napisał(a):  2 - Przez unstalację bootloadera GRUB. Tylko musiałbyś mieć też zainstalowany Linux, choćby w minimalnej kilkudziesięciomegowej wersji. Ponoć są jakieś wersje na windows czy dosa, ale nic o nich więcej nie słyszałem, poza tym, że ponoć są.

GRUB4DOS-chenall jest moim zdaniem o wiele lepszy niż GNU GRUB. Używam i polecam. Jedyna jego wada to brak pełnej dokumentacji w jakimkolwiek indoeuropejskim języku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości