Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TrueCrypt, linux+windows
18.03.2014, 12:49
Exclamation TrueCrypt, linux+windows
Witam. Piszę, ponieważ mam dylemat odnośnie TC i szyfrowania partycji. Otóż zastanawia mnie istotna kwestia odnośnie tego programu, albowiem jeżeli mam zainstalowane dwa systemy operacyjne, np. Windows7 oraz Debian Linux, to czy w momencie, gdy na windowsie w programie TrueCrypt wybiore opcję szyfrowania CAŁEGO dysku (windows + dowolny inny system), czyli te dwa systemy operacyjne i ich partycje, to czy przy uruchomieniu komputera pojawi się informacja z podaniem hasła i dopiero będzie opcja wybrania który system chce uruchomić spośród tych dwóch? Jak to będzie w przypadku linuxa, nie uszkodzi to systemu ? Nie będzie on wolno funkcjonował? Chciałbym zaszyfrować cały dysk łącznie z partycjami linux'owymi tym programem... Proszę o wyczerpujące odpowiedzi, ponieważ nie chcę kombinować z DM-Cryptem, którego jak na razie nie ograniam. Pozdrawiam !
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18.03.2014, 17:24
RE: TrueCrypt, linux+windows
(18.03.2014 12:49)Spawacz napisał(a):  wybiore opcję szyfrowania CAŁEGO dysku
Nie ma takiej opcji. Można jedynie zaszyfrować dysk logiczny.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

07.09.2014, 20:22
A ja szukam programu który potrafi tworzyć zaszyfrowany plik (coś jak kontenery TC) na pendrivie lub karcie pamięci ale szczególnie zależy mi aby dało się go otworzyć zarówno na Windowsie jak i Linuxie.
Próbowałem otworzyć kontener TrueCrypta na Ubuntu przy pomocy Wine ale nic z tego, wyskakuje jakiś errorSad Co polecacie?
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
08.09.2014, 9:53
Jeżeli chodzi o pojedynczy plik to można użyć gpg, czy też mechanizmów szyfrowania plików w oprogramowaniu do archiwizacji (7zip, WinRar etc.).
08.09.2014, 13:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09.09.2014 9:07 przez Madlock.)
(07.09.2014 20:22)SharedAccount napisał(a):  A ja szukam programu który potrafi tworzyć zaszyfrowany plik (coś jak kontenery TC) na pendrivie lub karcie pamięci ale szczególnie zależy mi aby dało się go otworzyć zarówno na Windowsie jak i Linuxie.
Próbowałem otworzyć kontener TrueCrypta na Ubuntu przy pomocy Wine ale nic z tego, wyskakuje jakiś errorSad Co polecacie?

Linux nie potrzebuje TrueCrypta, żeby tworzyć i otwierać jego kontenery. Wystarczy program cryptsetup (to narzędzie działające w trybie tekstowym i jest chyba zainstalowane na Ubuntu od razu).
Konkretnie, żeby otworzyć kontener, to robisz tak:
sudo cryptsetup --type tcrypt open plik_kontenera nazwa
za "plik_kontenera" wpisujesz względną lub bezwględną ścieżkę do tego kontenera, a za "nazwa" wpisujesz cokolwiek
Będzie wymagane wpisanie hasła do kontenera (a przedtem może hasła usera, bo to sudo).
Teraz trzeba to zamontować. Musisz mieć przygotowany pusty katalog, w którym chcesz to zamontować. Ja montuję kontenery na przykład w /mnt/tempkont
sudo mount /dev/mapper/nazwa /mnt/tempkont
zamiast "nazwa" wpisujesz to samo, co wpisałeś wcześniej.

Żeby to odmontować to wpisujesz
sudo umount /mnt/tempkont
albo
sudo umount /dev/mapper/nazwa
i żeby zamknąć kontener
sudo cryptsetup close nazwa
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
09.09.2014, 5:38
Jeśli mimo powyższych porad nadal nie będzie chciało się to otwierać, to zmień system plików w kontenerze, na taki który obsługuje jądro. Do kontenerów najlepsze systemy plików są te najprostsze.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości