Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I2P
22.04.2009, 5:35
Post: #1
I2P
2009-04-19 - I2P 0.7.2 - nowa wersja

Jest wywiad z liderem projektu I2P na gulli:news (na szczęście po angielsku - więc większość zrozumie)
an anonymous network interrogated
Warto przeczytać! Można się dowiedzieć, że mają niecały 1000 użytkowników w jednej chwili i trochę ponad 600 ukrytych serwisów (z klientami Bittorrenta i innych włącznie). Sad Ale jest tam wiele innych ciekawych rzeczy, ważnych dla zainteresowanych anonimowością.
Koleś zaczyna współpracę z ciekawym projektem OnionCat, który na razie jest tylko na Linuksa, BSD i OS X.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22.04.2009, 16:34
Post: #2
RE: I2P
Niestety nie mogę powiedziec wielu ciepłych słów o i2p.

Sieć jest koszmarnie mała a to już samo w sobie stanowi spore zagrożenie dla anonimowości, przy tego typu architekturze (i w ogóle). 1000 użytkowników to oni mają przy dobrych założeniach. Ja myślę, że nawet nieco mniej. Przy okazji to jest problem jak wyliczać czy raczej szacować liczbę użytkowników sieci anonimowych, na podstawie unikalnych IP zarejestrowanych przez routery czy jak?

Sieć jest nieskalowalna. Jej powiększanie wcale nie gwarantuje większej wydajności... Sieć nie zawiera ciekawego kontentu, poza pedofilią i jakimś manifestem nic tam praktycznie nie ma. Sieć nie żyje - nie ma realnej interakcji między użytkownikami (fora, listy dyskusyjne, kanały). Syndie jest projektem marginalnym.

Jedyny plus i2p to nazwa Smile Mają dobrą nazwę i dobrą pseudodomenę. Ale nawet znakomitej domeny "i2p.net" nie umieli utrzymać.

Nie widzę przyszłości dla tej sieci. Będzie wegetować dalej wśród grona jej twórców i zapaleńców. Tor i Freenet nie są zagrożone.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22.04.2009, 19:31
Post: #3
RE: I2P
(22.04.2009 16:34)onionforum napisał(a):  Sieć jest koszmarnie mała a to już samo w sobie stanowi spore zagrożenie dla anonimowości,
To niestety prawda. Ale oni sami sobie są winni. Ich bizantyjski program, z własnym serwerem www, to przesada. Zwykły użytkownik jak nie ma normalnego, nawet surowego i prostego, interfejsu to nie wie o co chodzi. Więc ściąga to, nie wie co z tym zrobić i wy..rzuca.
Przecież nie każdy chce mieć własną stronę w anonimowej sieci. Do tego by był sens utrzymywania takiej strony i by działała 7/24, to musi mieć osobny komputer jako serwer. A ile procent ma?

(22.04.2009 16:34)onionforum napisał(a):  Sieć jest nieskalowalna. Jej powiększanie wcale nie gwarantuje większej wydajności...

Mylisz się. Jest skalowalna! Może nawet lepiej niż sieć TOR.

Tylko, że działa trochę inaczej niż sieć TOR. Podczas gdy sieć TOR tworzy tunele, w których wędrują pakiety protokołu TCP/IP (UDP i inne będą w przyszłości) to I2P przekazuje same pakiety protokołów niezależnie. Więc gdy odcięcie pośrednika w sieci TOR wymaga ponownego zestawienia całego połączenia a to może powodować czasowe niedziałanie strony lub wstrzymanie ściągania pliku to w przypadku I2P można tego nie odczuć, bo pakiety natychmiast pójdą inną drogą a problem zostanie rozwiązany w warstwie protokołu, więc osoba przeglądająca stronę może tego nie zauważyć. I takie rozwiązanie daje teoretycznie większą anonimowość i odporność na analizę ruchu.

Tor ma natomiast inną zaletę. Można się powymieniać kluczami prywatnymi i zrobić rozproszony hosting z wielu komputerów z różnych miejsc na różnych kontynentach. Dla stron statycznych jest to rozwiązanie idealne. Nie można wtedy nikogo namierzyć a ataki hakerów będą nieskuteczne. Rozwiązanie to zostało podobno przetestowane i sprawdzone przez pedowebmasterów (jedyna obiektywna korzyść z istnienia pedofilów). Taka sobie skalowalność statycznego hostingu.

(22.04.2009 16:34)onionforum napisał(a):  Jedyny plus i2p to nazwa Smile Mają dobrą nazwę i dobrą pseudodomenę. Ale nawet znakomitej domeny "i2p.net" nie umieli utrzymać.

Mają ją nadal. Tylko nie ma tam serwera www, ona służy jako bramka do poczty itp.

(22.04.2009 16:34)onionforum napisał(a):  Nie widzę przyszłości dla tej sieci. Będzie wegetować dalej wśród grona jej twórców i zapaleńców. Tor i Freenet nie są zagrożone.

W takiej postaci ja to też pomroczno widzę. Jednak wiele idei z I2P może przejść do innych sieci.
Gdyby wypuścili lekkiego klienta z portem portable choćby tylko do buszowania po eepsite'ach i wtyczki z wbudowanym I2P do klientów P2P to by się mieli całkiem dobrze. Przydałby się lekki klient TOR/I2P w jednym z normalnym kontrolerem (a nie Vidalia) dla windy (w windowym API).

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24.04.2009, 17:13
Post: #4
RE: I2P
(22.04.2009 19:31)kr2y510 napisał(a):  Mylisz się. Jest skalowalna! Może nawet lepiej niż sieć TOR.

Co dokładnie rozumiemy przez "skalowalność". Czy tylko poprawną alokację zasobów sieci oraz dostęp do nich w miarę powiększania się (ale i zmniejszania!) się sieci, czy także prędkość tego dostępu w obu przypadkach? Czy architektura sieci I2P powoduje, że w miarę powiększania się sieci, działa ona szybciej? Nie wiem - pytam. Być może źle oceniłem pod tym względem I2P. Oczywiście routing czosnkowy wydaje się efektywniejszy niż cebulowy.

Jednak skalowalność to nie wszystko. Sam zwróciłeś uwagę na interfejs użytkownika. Ja bym ogólniej określił to jako "przyjazność" wobec użytkownika. (Tor wygrywa tu bezapelacyjnie ze wszystkimi sieciami anonimowymi. Freenet, który jest chyba najmniej skalowalną siecią anonimową, czyni w tym kierunku postępy - główny priorytet w chwili obecnej to właśnie stworzenie takiego przyjaznego interfejsu.) Dzięki przyjaznemu interfejsowi oraz ogólnej strukturze sieci, możliwe jest tworzenie społeczności. A ja twierdzę, że podstawą sukcesu czy to sieci, czy to forum, czy to dowolnego serwisu o ogólnym charakterze, jest właśnie społeczność. Na Torze jest to możliwe (Onionforum, Torchan, Rocks.Onion dawniej Core.Onion, nawet to nieszczęsne Torpedo). Na Freenecie od biedy też - co prawda Frost jest zniszczony ale jest jeszcze FMS, poza tym jest kilka prywatnych grup. (To drugi priorytet Freenetu.) Z I2P jest gorzej. IRC jest pusty, blogi i fora też.

(22.04.2009 19:31)kr2y510 napisał(a):  Tor ma natomiast inną zaletę. Można się powymieniać kluczami prywatnymi i zrobić rozproszony hosting z wielu komputerów z różnych miejsc na różnych kontynentach. Dla stron statycznych jest to rozwiązanie idealne. Nie można wtedy nikogo namierzyć a ataki hakerów będą nieskuteczne. Rozwiązanie to zostało podobno przetestowane i sprawdzone przez pedowebmasterów (jedyna obiektywna korzyść z istnienia pedofilów).

Korzyść z istnienia pedofilów i serwisów pedofilskich, poza tą, o której wspomniałeś, jest jeszcze inna - moim zdaniem najważniejsza. Pedofile "tworzą ruch" w anonimowych sieciach: rozmawiają oraz wysyłają/pobierają zdjęcia i filmy, tym samym tworząc specyficzną społeczność, powodując, że liczba użytkowników się zwiększa, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia sieci anonimowych. Poza tym, w cieniu pedofilii można załatwiać inne sprawy - służby i organizacje pozarządowe mogą skoncentrować się na nich, dzięki czemu innym łatwiej się ukryć ze swoją działalnością w ich cieniu. Mógłbym powiedzieć nawet, że gdyby nie było pedofilii w anonimowych sieciach, wówczas należałoby ich wymyśleć Smile Trzeba do problemu podejść pragmatycznie i wyciągnąć z tego faktu maksymalne korzyści dla anonimowości. Pedofile są pierwszą linią frontu, "kordonem sanitarnym" sieci anonimowej. Pierwszy atak idzie w nich. Dlatego ci, którzy mają coś do powiedzenia w kwestii rozwoju takich sieci, jak Tor czy Freenet (wliczając w to rozwój ich kontentu - co jest nieodłączną cechą dobrej sieci) muszą, choćby nieoficjalnie, tolerować a nawet popierać także tę grupę, jako oddającą im sporą przysługę.

(22.04.2009 19:31)kr2y510 napisał(a):  
(22.04.2009 16:34)onionforum napisał(a):  Jedyny plus i2p to nazwa Smile Mają dobrą nazwę i dobrą pseudodomenę. Ale nawet znakomitej domeny "i2p.net" nie umieli utrzymać.

Mają ją nadal. Tylko nie ma tam serwera www, ona służy jako bramka do poczty itp.

Nie wiedziałem. Słyszałem kiedyś plotkę, że stracili. Szkoda, że jej nie używają jako stronę główną. Jednak dobra domena sama w sobie ma już spory potencjał marketingowy.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30.04.2009, 13:58
Post: #5
RE: I2P
(24.04.2009 17:13)onionforum napisał(a):  Czy tylko poprawną alokację zasobów sieci oraz dostęp do nich w miarę powiększania się (ale i zmniejszania!) się sieci, czy także prędkość tego dostępu w obu przypadkach? Czy architektura sieci I2P powoduje, że w miarę powiększania się sieci, działa ona szybciej? Nie wiem - pytam.

Teoria to jedno a praktyka to drugie. Teoretycznie sieć I2P powinna dawać większą anonimowość jeśli udostępniamy swoje łącze innym a także szybszą i lepszą jakościowo komunikację pomiędzy klientem a eepsitem. Obciążenie procesora węzła (przy podobnym ruchu) w sieci I2P powinno być większe niż w sieci TOR. A praktyka to co innego, bo przy takich różnicach w ilości węzłów i ruchu to nie ma jak tego porównać.

Cytat:Korzyść z istnienia pedofilów i serwisów pedofilskich, poza tą, o której wspomniałeś, jest jeszcze inna - moim zdaniem najważniejsza. Pedofile "tworzą ruch" w anonimowych sieciach: rozmawiają oraz wysyłają/pobierają zdjęcia i filmy, tym samym tworząc specyficzną społeczność, powodując, że liczba użytkowników się zwiększa, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia sieci anonimowych.

Big Grin Wynika z tego że są bardziej użyteczni niż myślałem Big Grin

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22.05.2009, 4:29
Post: #6
RE: I2P
Jest kolejna wersja 0.7.3.

A ja staram się to ucywilizować za pomocą Prism'a od Mozilli, by to wyglądało jak bardziej normalna aplikacja......

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18.06.2009, 20:35
Post: #7
RE: I2P
Wersja 0.7.4 już jest.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14.01.2010, 5:11
Post: #8
RE: I2P
I2P nadal żyje i się intensywnie rozwija...
Jest już wersja 0.7.9.

Z ciekawszych usprawnień:
I2P napisał(a):Transport and Tunnels
........
- New experimental "laptop mode" for enhanced anonymity when changing locations
........
Other
- Reduce startup time by 10-15s
- Continued improvements to reduce package size and memory usage
- Continued console improvements

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16.02.2010, 17:18
Post: #9
RE: I2P
By nie zanudzać to 0.7.10 pominąłem ale jest już 0.7.11.

No i przy okazji OnionCat, który być może doczeka się osobnej gałęzi Garilcat, jest do pobrania pod Windę. http://www.cypherpunk.at/ocat/download/Windows/

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12.04.2010, 1:10
Post: #10
RE: I2P
Projekt I2P ma nowe domeny:
geti2p.net
geti2p.org
Na razie kierują na stronę projektu......

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości