Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Podsłuch i namierzanie telefonu
02.06.2012, 16:51
Post: #1
Podsłuch i namierzanie telefonu
Mam kilka pytań z zakresu nazwijmy to działań operacyjnych policji w Polsce. Załóżmy czysto hipotetycznie, że założono mi podsłuch na telefonie. Co smutni panowie mogą ustalić? Na pewno mają smsy, btsy i billinigi za ostatnie dwa lata, bo taką mamy u nas retencję danych. Mają też nagraną każdą przychodzącą i wychodzącą rozmowę od dnia, kiedy sąd zatwierdził podsłuch.

Wyjęcie karty sim i wrzucenie innej to pewnie żadne rozwiązanie. Smutni panowie mają też IMEI telefonu i szybko zorientują się, że karta została zmieniona. To jednak powinno im utrudnić kwestię podsłuchu, bo muszą wystąpić o kolejną zgodę do sądu. Zakładając, że automatycznie, albo bardzo szybko ustalą nowy numer tel. Proszę aby ktoś potwierdził moje przypuszczenia.

Co jednak jeżeli do tego telefonu włożę zagraniczną kartę sim? Powiedzmy prepaida z jednego z krajów UE. Co wtedy może ustalić policja? Jakie ma możliwości w zakresie podsłuchu? Organy ścigania współpracują, zakładam jednak, że do uruchomienia podsłuchu u zagranicznego operatora droga byłaby zbyt wyboista dla naszych służb. Tracą też możliwość namierzania po btsach.

W temacie mam też pytanie odnośnie samego telefonu (iphone). Czy on nas zdradza jeżeli nie ma w nim żadnej karty sim? Telefon się gdzieś loguje, zostawia ślad? Załóżmy, że telefon podpina się do sieci wifi, czy to nas może zdradzić?

Może ktoś z Was wie jak to wygląda od tej drugiej strony i mógłby się tą wiedzą podzielić?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02.06.2012, 17:03
Post: #2
RE: Podsłuch i namierzanie telefonu
Wygląda jakbyś kombinował tak żeby nie zmieniać telefonu (aparatu), a to byłoby najprostsze.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02.06.2012, 20:08
Post: #3
RE: Podsłuch i namierzanie telefonu
Iphone ma taki plik Consolidated.db, zawiera on wszystkie miejsca w których byłeś razem z telefonem...

Cytat:Potencjalne możliwości wykorzystania "consolidated.db" są ograniczone jedynie ludzką złośliwością i wredotą. Zazdrosny małżonek, domorosły detektyw, szantażysta, porywacz czy erotoman-podglądacz, jeśli uda mu się podwędzić plik z twojego komputera czy telefonu, ma cię na talerzu. Wie o tobie o wiele więcej niż chciałbyś - gdzie bywasz regularnie, a gdzie czasami, gdzie mieszka twoja kochanka i w jakim sklepie robisz zakupy, gdzie byłeś w piątek i dlaczego nie w pracy...

http://applefobia.blox.pl/2011/04/Consol...iciel.html

Obadaj sprawę na Google.

Poza tym jak korzystasz z Siri, to ona wszystkie zapytania wysyła do centrali Apple( stamtąd nadchodzą odpowiedzi) i oni je przechowują. Software od Apple jest strasznie dziurawy, co teraz wychodzi, co chwile nowy trojan, robak, czy coś innego.

Numer IMEI można zmieniać, ale jest to nielegalne w Polsce.

Z bilingami można sobie poradzić zmieniając karty pre-paid. Jak podsłuch jest zamontowany w telefonie, to musisz go zmienić. BTW sąd daje pozowlenie na numer telefonu, na dany aparat telefoniczny, czy na delikwenta?

Poza tym nie mam żadnej wiedzy na ten temat, tyle co gdzieś mimochodem przeczytałem, na jakimś portalu. Ktoś inny musi Ci pomóc.

Dlatego dla takich rzeczy kupuje się bardzo tanie telefony, których nie żal zniszczyć Wink. Jakbym wydał ponad 2000 zł( zależy od modelu) na smartfona, też bym szukał wszelkich możliwych sposobów by go nie niszczyć, nie sprzedawać.
Odpowiedz cytując ten post
03.06.2012, 0:34
Post: #4
RE: Podsłuch i namierzanie telefonu
(02.06.2012 16:51)d80545 napisał(a):  Wyjęcie karty sim i wrzucenie innej to pewnie żadne rozwiązanie. Smutni panowie mają też IMEI telefonu...

Zasada jest taka. Nowy telefon i nowa karta SIM. Nigdy nie należy wkładać do jednego telefonu innej karty SIM. Nie wolno też wykonać "testowego" połączenia pomiędzy telefonami starym (ze starą kartą) i nowym (z nową kartą). Wprawdzie to telefon jest śledzony po numerze IMEI ale z ujawnionych informacji (jak śledzili dziennikarzy) wynika, że służby podsłuchują również rozmówców śledzonego. Czyli nakaz "się rozciąga" na kontakty śledzonego.

(02.06.2012 16:51)d80545 napisał(a):  Co jednak jeżeli do tego telefonu włożę zagraniczną kartę sim? Powiedzmy prepaida z jednego z krajów UE. Co wtedy może ustalić policja?

Dalej będą śledzić telefon po numerze IMEI.
Co do danych (bilingi, sms...) posiadanych przez służby, to ONI i tak je mają. Trzeba jedynie postępować tak, by ONI nie skojarzyli tych danych z konkretną osobą. Dobrze jest mieć osobny telefon do osobnego zestawu rozmówców.

(02.06.2012 16:51)d80545 napisał(a):  W temacie mam też pytanie odnośnie samego telefonu (iphone).

Należy zapomnieć o iPxxx jak chce się uniknąć inwigilacji. Tylko tanie telefony, najlepiej z rynku azjatyckiego lub stare modele Nokii/Motoroli/Samsunga. A jeszcze lepiej niepopularne chińskie i przeznaczone wyłącznie na tamten rynek, wadą jest to że menu jest po angielsku.
A jak to musi być smartphone, to najlepiej podrasowny Android (np. The Guardian Project). By uniknąć rozpoznania przez numer MAC (karty sieciowej), można go zmieniać skryptem za każdym podłączeniem do innej sieci WiFi. I nie należy wgrywać na niego dowolnego oprogramowania ("bo Heniek ma a to jest fajne").

(02.06.2012 16:51)d80545 napisał(a):  Może ktoś z Was wie jak to wygląda od tej drugiej strony i mógłby się tą wiedzą podzielić?

Której strony mocy? My nie jesteśmy z policji ani ze służb. Wink

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03.06.2012, 16:54
Post: #5
RE: Podsłuch i namierzanie telefonu
Ciekawostka w temacie.
Opis półaktywnego urządzenia do inwigilacji w sieci GSM. [pdf]
producent - Indie, przeznaczenie - rynek agencji rządowych, rok produkcji - 2006 (czyli staroć)

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04.06.2012, 12:28
Post: #6
RE: Podsłuch i namierzanie telefonu
(02.06.2012 17:03)Madlock napisał(a):  Wygląda jakbyś kombinował tak żeby nie zmieniać telefonu (aparatu), a to byłoby najprostsze.

Zdaje sobie z tego sprawę. Mam nowy aparat, nie korzystam z usług polskich operatorów. Nadal jednak nie uzyskałem odpowiedzi na zadane pytania.

(02.06.2012 20:08)Premislaus napisał(a):  Iphone ma taki plik Consolidated.db, zawiera on wszystkie miejsca w których byłeś razem z telefonem...

Dzięki. Oczywiście nie używam usług lokalizacji Zaraz zgram ten pliczek ze swoich telefonów i sprawdzę co tam jest.

(02.06.2012 20:08)Premislaus napisał(a):  Poza tym jak korzystasz z Siri, to ona wszystkie zapytania wysyła do centrali Apple( stamtąd nadchodzą odpowiedzi) i oni je przechowują. Software od Apple jest strasznie dziurawy, co teraz wychodzi, co chwile nowy trojan, robak, czy coś innego.

Podaj źródło. Nie wydaje się to szczególnie niebezpieczne, nawet jeżeli to prawda. Druga sprawa nie spotkałem się z robakami, trojanami itd. w urządzeniach Apple, miałem wrażenie, że są one szczególnie odporne.

(02.06.2012 20:08)Premislaus napisał(a):  Dlatego dla takich rzeczy kupuje się bardzo tanie telefony, których nie żal zniszczyć Wink. Jakbym wydał ponad 2000 zł( zależy od modelu) na smartfona, też bym szukał wszelkich możliwych sposobów by go nie niszczyć, nie sprzedawać.

Znam wszelkie zasady. Intencją mojego tematu nie było znalezienie odpowiedzi na pytanie czego używać aby zachować anonimowość, tylko znalezienie odpowiedzi na pytania o podsłuch i namierzenie stosowane operacyjnie przez polskie organy ścigania.

Cóż z tego, że Apple zna nasze pytania do Siri, a pliczek zapisuje gdzie byliśmy i z jakich sieci korzystaliśmy. Pytanie brzmi, co robi policja i prokuratura. Czy ktoś ma wiedzę, że organy ścigania współpracują np. z Apple, czy ten wysyła im jakieś dane?

Czy policja zatrzymując delikwenta z iphonem sprawdza jego telefon, zgrywa takie pliki, bada gdzie przebywał, z jakich sieci korzystał?


(03.06.2012 0:34)kr2y510 napisał(a):  Zasada jest taka. Nowy telefon i nowa karta SIM. Nigdy nie należy wkładać do jednego telefonu innej karty SIM. Nie wolno też wykonać "testowego" połączenia pomiędzy telefonami starym (ze starą kartą) i nowym (z nową kartą). Wprawdzie to telefon jest śledzony po numerze IMEI ale z ujawnionych informacji (jak śledzili dziennikarzy) wynika, że służby podsłuchują również rozmówców śledzonego. Czyli nakaz "się rozciąga" na kontakty śledzonego.

Znam zasady. Pytam o praktykę. Praktyka jest taka, że podsłuch musi zatwierdzić Sąd i muszą być do niego uzasadnione przesłanki. Nie można mylić podsłuchu z uzyskaniem danych przetrzymywanych przez operatora (to organy ścigania robią na potęgę). Zatem podsłuchiwanie rozmówców "śledzonego" nie jest takie oczywiste, muszą być do tego podstawy.

Wracając do tematu. Pytanie: Jak odbywa się śledzenie/podsłuch przez IMEI? Miałem telefon na podsłuchu, numer 50X (Orange), wkładam kartę Plus numer 60X. Jak szybko organy ścigania dowiedzą się o zmianie karty? Jak szybko założą podsłuch na nowej karcie? Czy do tego jest potrzebna zgoda Sądu? To są moje pytania.

Zauważcie, że kiedy spalony telefon sprzedam na Alledrogo, to zafunduję nowemu właścicielowi podsłuch jak tylko włoży swoją kartę sim.

(02.06.2012 16:51)d80545 napisał(a):  Co jednak jeżeli do tego telefonu włożę zagraniczną kartę sim? Powiedzmy prepaida z jednego z krajów UE. Co wtedy może ustalić policja?
(03.06.2012 0:34)kr2y510 napisał(a):  Dalej będą śledzić telefon po numerze IMEI.

Jak? Zakładamy, że jest spalony telefon i ląduje w nim karta włoskiego prepaida, a telefon jest używany w Polsce. Kto udostępni policji dane o logowaniach do btsów? Jak od praktycznej strony to wygląda? Jak śledzi się telefon po IMEI?

(03.06.2012 0:34)kr2y510 napisał(a):  Należy zapomnieć o iPxxx jak chce się uniknąć inwigilacji. Tylko tanie telefony, najlepiej z rynku azjatyckiego lub stare modele Nokii/Motoroli/Samsunga.

Ja nie pytam o inwigilację i informacje gromadzone przez sam aparat. Inaczej mówiąc nie interesuje mnie co hipotetycznie można wyciągnąć, tylko co faktycznie się i skąd wyciąga. Do czasu aż ktoś tu nie potwierdzi, że organy ścigania współpracują z Apple czy po zatrzymaniu bądź w wyniku przeszukania sprawdzają szczegółowo telefon. Jedną z pierwszych czynności jak nas odwiedzą jest wyłączenie telefonu. Pin, czy kod blokady można zapomnieć w wyniku stresu związanego z zatrzymaniem (jeżeli będą później o niego pytać, aby np. sprawdzić historię połączeń). Po prostu wątpię, aby służby w Polsce wiedziały o istnieniu takich plików jak ten o którym była mowa wyżej.

(02.06.2012 16:51)d80545 napisał(a):  Może ktoś z Was wie jak to wygląda od tej drugiej strony i mógłby się tą wiedzą podzielić?
(03.06.2012 0:34)kr2y510 napisał(a):  Której strony mocy? My nie jesteśmy z policji ani ze służb. Wink

Są tu też smutni panowie, śledzą, obserwują, czasami napiszą coś wprowadzającego w błąd. Mamy też jednak wśród znajomych, czy to wujka prokuratora, czy kolegę pracującego u operatora w dziale współpracy z organami ścigania i możemy się tą wiedzą dzielić o ile udało nam się zdobyć cenne informacje.


Nikt też nie napisał jak to jest z telefonem bez żadnej karty SIM, czy zostawia ślady, czy gdziekolwiek się loguje i czy można go namierzyć po IMEI jeżeli korzysta z WiFi?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04.06.2012, 12:36
Post: #7
RE: Podsłuch i namierzanie telefonu
(04.06.2012 12:28)d80545 napisał(a):  
(02.06.2012 20:08)Premislaus napisał(a):  Poza tym jak korzystasz z Siri, to ona wszystkie zapytania wysyła do centrali Apple( stamtąd nadchodzą odpowiedzi) i oni je przechowują. Software od Apple jest strasznie dziurawy, co teraz wychodzi, co chwile nowy trojan, robak, czy coś innego.

Podaj źródło. Nie wydaje się to szczególnie niebezpieczne, nawet jeżeli to prawda. Druga sprawa nie spotkałem się z robakami, trojanami itd. w urządzeniach Apple, miałem wrażenie, że są one szczególnie odporne.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2136603.html

Wiesz seryjny morderca, albo jakiś maniak grzebie w śmieciach swojej przyszłej ofiary Wink.

Nie chce mi się wklejać wielu linków, ale nawet na stronach fanatyków Apple piszą o nowych robakach, etc. Ostatnio Apple gadało z Kasperskim by im pomogli zabezpieczyć lepiej swoje produkty. Pomijam to, że sam Kaspersky ma powiązania z ruskimi służbami( KGB).

http://osnews.pl/cyberzagrozenia-w-kwiet...ersky-lab/ - o tym trojanie i botnecie było głośno na wielu portalach. Ponad 700 tys. komputerów Apple.

http://www.spycenter.pl/?pages=podsl_gsm - różne zabawki można kupić w necie( nie wiem czy dobrze działają). Nie tylko policja może Cię szpiegować.

Poprawiłem literówkę
Odpowiedz cytując ten post
05.06.2012, 14:58
Post: #8
RE: Podsłuch i namierzanie telefonu
(04.06.2012 12:36)Premislaus napisał(a):  
(04.06.2012 12:28)d80545 napisał(a):  
(02.06.2012 20:08)Premislaus napisał(a):  Poza tym jak korzystasz z Siri, to ona wszystkie zapytania wysyła do centrali Apple( stamtąd nadchodzą odpowiedzi) i oni je przechowują. Software od Apple jest strasznie dziurawy, co teraz wychodzi, co chwile nowy trojan, robak, czy coś innego.

Podaj źródło. Nie wydaje się to szczególnie niebezpieczne, nawet jeżeli to prawda. Druga sprawa nie spotkałem się z robakami, trojanami itd. w urządzeniach Apple, miałem wrażenie, że są one szczególnie odporne.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2136603.html

Wiesz seryjny morderca, albo jakiś maniak grzebie w śmieciach swojej przyszłej ofiary Wink.

Nie chce mi się wklejać wielu linków, ale nawet na stronach fanatyków Apple piszą o nowych robakach, etc. Ostatnio Apple gadało z Kasperskim by im pomogli zabezpieczyć lepiej swoje produkty. Pomijam to, że sam Kaspersky ma powiązania z ruskimi służbami( KGB).

http://osnews.pl/cyberzagrozenia-w-kwiet...ersky-lab/ - o tym trojanie i potniecie było głośno na wielu portalach. Ponad 700 tys. komputerów Apple.

http://www.spycenter.pl/?pages=podsl_gsm - różne zabawki można kupić w necie( nie wiem czy dobrze działają). Nie tylko policja może Cię szpiegować.

Dzięki za linki. Nie zgłebiałem tematu wirusów, wszystko się zgadza.

Kluczowy dla nas jest jednak temat bezpieczeństwa w odniesieniu do organów ścigania. Cały czas w tym temacie nikt nie wniósł nic nowego. Licze jednak na rychłe ożywienie dyskusji.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05.06.2012, 18:25
Post: #9
RE: Podsłuch i namierzanie telefonu
Organy i służby mogą jedynie to co potrafią ich informatycy i przecweleni (czyli zmuszeni do współpracy, bo zostali złapani na drobnym przestępstwie lub w wyniku prowokacji) oraz to jakim dysponują sprzętem i oprogramowaniem. W wyjątkowych przypadkach będą skamleć u drzwi służb zagranicznych.

Należy też pamiętać o praktyce naszym kraju gdzie:
  • nielegalnie zdobyte dowody są honorowane przez sąd (przykładowo haker w zamian za odstąpienie od zarzutów posiadania 5 gramów koki, sprzedanych mu wcześniej przez policyjną mendę, włamuje się na komputer/tablet/komórkę osoby inwigilowanej i "anonimowo" dostarcza dowody - rzecz w cywilizowanym kraju nie do pomyślenia)
  • często nie ujawnia się podczas śledztwa i procesu wielu rzeczy, by uniemożliwić publiczne ujawnienie technik operacyjnych (czyli potem się słyszy, że groźny bandyta został zatrzymany podczas rutynowej kontroli drogowej)

Reasumując, jak chcą to mogą zrobić wszystko co jest technicznie możliwe, w tym nadużywając prawa (jest wiele takich przypadków). Ale zazwyczaj postępują rutynowo. I są małe szanse, że coś więcej ktoś tu powie.

Najlepiej będzie zadać to pytanie na Polish Board&Market lub na Torowisku (linki są w osobnym wątku). Są to ukryte strony działające w sieci Tor (o sieci Tor też jest w osobnych wątkach). Warto też przejrzeć istniejące wątki na tych ukrytych portalach w temacie inwigilacji.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06.06.2012, 11:58
Post: #10
RE: Podsłuch i namierzanie telefonu
Z tego co się dowiedziałem od różnych ludzi to każda marka telefonu ma kody serwisowe, które pozwalają przejmować kontrolę nad aparatem telefonicznym, m.in. pozwalają na wykorzystywanie poszczególnych elementów, takich jak mikrofon czy nawet aparat foto. W dowolnej chwili, bez powiadamiania użytkownika, twój aparat może cię nagrywać - audio i video. Służby specjalne różnych krajów znają te kody. Najprawdopodobniej taki Apple zostawił sobie również możliwość zdalnego (od)instalowania aplikacji. Inne firmy, np. Amazon w swoim Kindle ma możliwość zdalnego masowego odinstalowywania e-booków ( głośna sprawa z usunięciem "Roku 1984" z kilkuset tysięcy maszyn bez wiedzy i zgody użytkowników, ze względów na copyright )
Jedynym pewnym sposobem jest wyciągnięcie baterii... no ale Iphone ma przylutowaną baterię Tongue
Głośną sprawą było też rozdanie polskim posłom i senatorom Ipadów jakiś rok temu i ich reakcja ( albo ich nie przyjmowali, albo kombinowali z hardwarem ) - głównie posłowie PiS. Myślę, że Agent Tomek przeszedł odpowiednie szkolenie i swoich kolegów poinstruował o jakimś koniu trojańskim Big Grin

Co do aspektów prawnych nie wiem czy to jest legalne, nie wiem, czy jest nawet ustawa regulująca to. Na pewno służby muszą się zgłaszać do sądu o pozwolenie na bilingi i sms-y, a możliwe że ustawa po prostu nie przewidziała rozwoju techniki. Zresztą, nawet dowody zdobyte nielegalnie mogą być wykorzystane przeciwko Tobie np. tak jak to opisał kr2y510
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości