Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ukrywanie adresu MAC
23.01.2012, 13:41
ukrywanie adresu MAC
mam takie pytanie: czy jest możliwe ukrycie/zmiana mojego adresu MAC? Chodzi mi konkretnie o to, żeby admin sieci na mojej uczelni nie mógł kapnąć się w żaden sposób co ściągam na swój komputer i co robię na internetach
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23.01.2012, 14:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23.01.2012 14:33 przez kr2y510.)
RE: ukrywanie adresu MAC
Połączenie WiFi (nie zawsze się łatwo da) czy kabel? Programów do tego jest trochę.
Poza tym w sieciach uczelnianych użytkownik jest zazwyczaj identyfikowany przez login+hasło.
Na wielu uczelniach jest dodatkowe zabezpieczenie dopuszczające do logowania wyłącznie znane adresy MAC.
Zmieniając MAC na czas pobierania należy wyłączyć inne usługi (np. sieć Windows), by uniknąć identyfikacji przez korzystanie z nich.
Lepiej użyć zewnętrznego proxy, VPN, konta shellowego, sieci Tor, osobnego adaptera WiFi (oraz inaczej skonfigurować połączenie sieciowe z tym adapterem) lub innego tego typu rozwiązania. Bo łatwo się można pomylić i na zmienionym MAC zacząć używać sieci jak zwykle.

W Linuksach, na BSD i na Macach nie ma problemu, są opisy. A pod Windą spróbować jakiegoś gotowca np. SMAC 2.7 beta.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

23.01.2012, 14:47
chodzi mi o WiFi, niezabezpieczony hasłem, który łapie prawie cały budynek mojego wydziału, więc sporo osób z niego korzysta jednocześnie.

I czy mogą mnie wykryć w jakikolwiek inny sposób na uczelni że cośtam robiłem przez mój komputer, czy tylko przez MAC?
23.01.2012, 15:26
Właśnie pisałem, że w przypadku zmiany MAC należy zmienić ustawienia sieciowe. Tak by komputer zachowywał się inaczej, np. nie łączył się automatycznie z jakimś dyskiem sieciowym. Po czym powrócić do ustawień pierwotnych i pierwotnego MAC-a. To jest niewygodne i łatwo się pomylić.
Jak już to cały czas lecieć na innym MAC-u lub kupić moduł WiFi na USB i używać go wyłącznie do tego.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

24.01.2012, 6:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.01.2012 14:53 przez Smok.)
Znajdą Cię po twoich nawykach, bo wiele od Ciebie idzie niezaszyfrowane i dodatkowo ku uciesze admina logowane. Tunelowanie Cię ratuje, ale tu zmiana MAC jest niepotrzebna, bo nic nie widać. W przypadku używania sieci na co dzień, inny MAC Ci zwyczajnie nie pomoże.

Zmiana pod Linuksem nie stanowi problemu, tak samo pod Windows XP. Windows 7 robi za to wiele, żeby adresu MAC się nie zmieniło, choć aż tak bardzo nie próbowałem, bo nie zamierzam spod W7 robić nic ciekawego.

EDIT: No chyba, że podepniesz się pod już znany dla sieci i używany przez kogoś innego MAC. Pod Linem kartę w tryb monitoringu i nasłuchujesz, kto jest podłączony.

----------

Inaczej jest, jeśli chcesz zasięgnąć głębszych treści. Najlepiej skorzystać z jakiegoś Linux Live, np. takiego Backtrack, bo ma mnóstwo ułatwień od samego początku do takich spraw jak właśnie zmiana MAC jako że służy docelowo m.in. do penetracji.

Naturalnie można Cię złapać nawet po zmienionym MAC, ale to w trakcie trwania sesji i przy pomocy odpowiedniego analizera i programu, np. http://www.metageek.net/products/wi-spy/

W ogóle można by założyć wątek z metodami krycia się.

KLiD - Kultura, linki i dyskusje.
24.01.2012, 17:57
a powiedzmy że używam linuxa z liveUSB (powiedzmy że Liberte), to cokolwiek jest widoczne dla admina, a jezeli jest to ile to ma wspolnego z 'normalnymi' parametrami mojego komputera?
24.01.2012, 18:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.01.2012 18:11 przez kr2y510.)
(24.01.2012 17:57)Voy napisał(a):  ...jest widoczne dla admina, a jezeli jest to ile to ma wspolnego z 'normalnymi' parametrami mojego komputera?

MAC, zegar systemowy (jest widoczny w pakietach IP), jitter zegara pakietów IP (bardzo trudno mierzalny - ale da się) oraz inne parametry wskazujące na konkretny hardware, które można wyciągnąć z wyższych warstw protokołów internetowych (http itd.).

Tak jak napisał Smok, rozważ tunelowanie, bo w przypadku sieci akademickiej to lepsze rozwiązanie.

24.01.2012, 18:29
ciężko mi sobie wyobrazić żeby admin u mnie na uczelni byl wstane cokolwiek monitorowac na biezaco, bo to gruby ~50 letni knur i straszny nieogar, wiec pod tym wzgledem raczej nie ma zagrożenia. A możecie coś rozwinąć na temat tunelowania?
24.01.2012, 20:02
Pozory mylą. On tego nie robi brzuchem. To może być typ podglądacza, który ma kolekcję wszystkich dostępnych narzędzi i może go podniecać śledzenie ruchu innych, oraz czytanie ich poczty.

24.01.2012, 21:40
Poza tym taki z niego admin, że puszcza wszystko niezaszyfrowane. Po prostu łatwiej mu się rozeznać, gdy tak idzie. Szczerze mówiąc to ja bym sobie podprowadził VPN z domu, bo pewnie rodziciele twoi mają net? Transfer byłby raczej słaby, bo większość ISP ma słaby upload, ale coś za coś. Przynajmniej w przeciwieństwie do TOR-a byłby stabilny i ogólnie szybszy.

KLiD - Kultura, linki i dyskusje.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości