Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wątek dla początkujących
29.11.2011, 4:04
RE: Wątek dla początkujących
(28.11.2011 23:33)Camey napisał(a):  Dzięki za odpowiedzi.

I jeszcze jedno. Planuje przesiadkę z XP na Linuxa. Jak dla mnie będzie to nowość. Jaką dystrybucje polecacie na początek, przyjazną pod Tora ma się rozumieć. Big Grin

Zapytam wprost ile lat używasz XP-ka ?
Ja próbuje po trochu się przesiadać, ale nie idzie. Przyzwyczajenie, od 9 lat XP. Kontakt z Linuksem od jakiś 5.
Osobiście polecam ci Debiana, z zainstalowanym KDE idzie go używać, ładny i wygodny. I nie krzaczy się. Nie wiem jak z TORem na niego. Pobierzesz sobie stąd:
http://www.debian.org/CD/http-ftp/
Musisz wybrać własną wersję, tzn. do architektury procesora. Jeżeli masz, a zakładam że masz Intela 64 bit, np. Core 2 Duo, to pobierasz wersje AMD64 (DVD).
Ściągasz go czymś co może kontynuować przerwane pobieranie, np. poprzez opere. Potem wypalasz obraz, i uruchamiasz ponownie komputer, oczywiście w BIOSie 1th Boot Priority na CD-ROM.
Na początku instalacji wchodzisz w zaawansowane opcje, czy to tam nazwali "Another type of installation". Wybierasz Graphic Enviorment lub coś podobnego i tam wybierasz KDE. Instalke sobie weź "graphical mode".
jeszcze kilka rzeczy...
musisz znać strukturę katalogów i partycji. Przeczytaj sobie to:
http://praktypedia.pl/Jak_przygotowa%C4%...ji_Linuksa
Obecnie w użyciu EXT4.
Możesz zrobić przestrzeń dla partycji na końcu dysku zmniejszając rozmiar ostatniej partycji, ale uważaj bo to niebezpieczne
Moim zdaniem nie usuwaj XP, bo przydaje się do programów windowsowych. Jeżeli używasz jakiś specjalnych programów do pracy, jak Fotoszop, czy Adobe lub inne wyspecjalizowane to zapomnij o Linuksie. Lepiej w ogóle nie usuwaj Windowsa również dlatego, że Linux bardzo szybko potrafi zniechęcić i wkurzyć.
Co jeszcze warto zauważyć...
koniecznie musisz znać chociaż w stopniu podstawowym konsolę (bash). Bez tego w ogóle nie ruszysz w Linuksie. Nim zaczniesz instalację znajdź sobie instrukcję do konfiguracji internetu, bo multum pytań się pojawi po instalacji, a skądś odpowiedź trzeba czerpać.a
Jeżeli zostawisz Windowsa i będziesz chciał dostęp do jego partycji musisz dodać wpis dla każdej partycji. Będziesz musiał doinstalować wiele programów.
Dobra jak się zdecydujesz, pisz tutaj, postaram się odpowiedzieć
Odpowiedz cytując ten post
29.11.2011, 10:38
(11.10.2011 15:23)Madlock napisał(a):  Ad. 1) Lepsze pod jakim względem? TOR jest łatwiejszy do opanowania i wymaga mniej czasu i zasobów. Freenet odwrotnie, ale w zamian jest podobno trudniejszy do zniszczenia, bo cała sieć jest w kompach użytkowników, a nie pojedynczych serwerach. Jest jeszcze I2P i w sumie to chyba taki kompromis między tymi dwoma.

Nie do końca, teraz powiedział bym że Freenet jest prostszy niż TOR.

Bo z TOR jest cała masa szczegółów które musisz opanować, wyłączyć wszystkie pluginy, mieć privoxy, jakiś torbutton... a i tak jest 100 sposobów aby coś wyciekało.
VM na TOR powinien być OK tak na serio.

Freenet po prostu działa, pobierasz wtyczkę Sonę (link z strony startowej więc zaufany) wraz z WoT (wbudowana) w config>plugins.
Oprócz tego że muli komputer niestety (ale daj config ... > storage 2GiB lub mniej, opennet > peers limit na 20, lub dysk SSDTongue) i że mało rzeczy tam jest, to jest to najbardziej nieblokowalna forma dyskusji / rozmowy jaką znam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
29.11.2011, 11:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29.11.2011 12:37 przez Madlock.)
Właśnie chodziło mi o zasoby komputera. A myślałem, że TOR to głównie ten "bundle", gotowy zestaw, który domyślnie jest z grubsza skonfigurowany.

Edit:

(28.11.2011 23:33)Camey napisał(a):  I jeszcze jedno. Planuje przesiadkę z XP na Linuxa. Jak dla mnie będzie to nowość. Jaką dystrybucje polecacie na początek, przyjazną pod Tora ma się rozumieć. Big Grin

Ściągnij kilka i próbuj po kolei. Na początek nie bierz się za Slackware ani Gentoo, tylko za distra typu Linux Mint. Przyjazność dla TORa nie będzie tu w ogóle kryterium, Kiedyś byłem uwiązany do Ubuntu, bo miałem modem od operatora i tylko programikiem UbuDSL potrafiłem włączyć sieć. Używałem trochę Vector Linux, ale w następnej edycji ten sam modem już nie działał. Teraz połowa dystrybucji nie potrafi mi zainstalować bootloadera i nie mam siły dochodzić dlaczego. Było też tak, że w którejś edycji Ubuntu i Minta mrugał mi tekst w trybie konsolowym. Więc wg mnie wybór distrybucji to trochę fikcja i używam tego co mi aktualnie działa.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
07.03.2012, 20:29
Chce sobie wypróbować AdvOR ale zanim to zrobie wole zapytać

1. Jest jakieś spolszczenie do tego?
2. Przeglądarke trzeba skonfigurować identycznie jak tą z Tor-browsera, według instrukcji z hidden wiki, mam rację?
3. Czy w przypadku AdvOR potrzebny jest dodatek Torbutton w przeglądarce?
4. Jak wyłączyć geolokalizacje w zwykłym Firefoxie?
07.03.2012, 23:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.03.2012 23:46 przez kr2y510.)
Ad 1. Nie ma. Trzeba zrobić.
Ad 2. Dobrze jest tak zrobić (jak się jest początkującym), ale nie jest to konieczne (jest sandbox) jak się jest zaawansowanym.
Ad 3. Dobrze jest tak zrobić (jak się jest początkującym), ale nie jest to konieczne (może być FoxyProxy) jak się jest zaawansowanym.
Ad 4. Dokładniej opisz co chcesz zrobić lub ukryć. Jeśli myślisz o używaniu tej samej przeglądarki zarówno normalnie jak i do Tora, to źle myślisz.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

07.03.2012, 23:54 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07.03.2012 23:55 przez Madlock.)
Ad. 4 pewnie chodzi o to http://www.mozilla.org/pl/firefox/geolocation/
jest tam sposób wyłączenia
" W pasku adresu wpisz about:config
Wpisz geo.enabled
Kliknij dwukrotnie opcję geo.enabled
Funkcje geolokalizacyjne zostaną wyłączone"

@ kr2y510
Skoro przeglądarka ma być osobna, to po co foxyproxy?
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
08.03.2012, 0:16
(07.03.2012 23:54)Madlock napisał(a):  Skoro przeglądarka ma być osobna, to po co foxyproxy?

Jak osobna, to żaden przełącznik proxy nie jest wymagany. Ale w pytaniu tego nie było. Osobną przeglądarkę jedynie zasugerowałem.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

27.04.2012, 21:38
Shocked [split] Czyszczenie paska adresu przegladarki
Odpalam kompa, wchodze na Forum.Libertarian a tu tyle ciekawych wpisow - super! Jedna prosba nie daloby sie tego jakos usystematyzowac np:
1- tylko na Winde
2- tylko na Linuksa /Minta a niebawem zamierzam wystartowac z FreeBsd/ Dajcie wiecej na Linuksa, zamierzam
calkowicie zrezygnowac z Windy, mysle ze jest niereformowalna, im nowsza tym gorsza i bardziej niebezpieczna.
3- tylko portable
4- tylko na LiveCD
5- wszystko inne czego nie napisalem.
Kryterium jedno max anonimowosci i prywatnosci, niech tych urzedowych podgladaczy szlag trafi.
27.04.2012, 23:00
@Mixol
Trudna sprawa. Sad To musiałby być inny CMS z systemem tagów. Staram się to porządkować jak najlepiej mogę. Po prostu musisz szukać. Od dwóch lat piszemy (na naszym wiki: libertarianizm.pl) "kompendium wiedzy" ale na to potrzeba czasu, którego widocznie nie mamy.
Rozdzielenie na Linux/Windows/itd. jest moim zdaniem złą ideą. Większość tematów jest wspólna dla wszystkich systemów (poza Advaced OR i innymi wyjątkami).

28.04.2012, 13:28
[split] Czyszczenie paska adresu przegladarki
Mysle,ze ten wpis wykracza poza topic ale mam nadzieje ze zaakceptujecie.
Haslo: Caloksztalt bezpieczenstwa - anonimowosc + prywatnosc.
Z moich przemyslen wynika, ze bezpieczenstwo Internauty jest zagrozone z wielu stron np:
1- stacja robocza - wszystkie slady pozostawione przez: System/np. Rejestr/
Aplikacje /np Rejestr, pliki tymczasowe, wiele innych/
Przegladarka /wszystkie rodzaje cookies, Index.dat, History,
"odcisk przegladarki"
Obrona: poprzez stosowanie LiveCD gdzie caly System jest w RAM i nie ma
zapisow na HDD.
2- Transfer - ingerencyjne /defragmentacja pakietow, enkapsulacja, inne/, nie-
ingerencyjne /pasywny sniffing - rozpoznanie otwartych portow,
uruchomionych uslug, Systemu, wiele innych/
Obrona: Wybor najbezpieczniejszego OS, zapora na wszystkich warstwach
stosu OSI/ stateful packet filtering/, torowanie lub tunelowanie lub
szyfrowanie.
3- ISP- zapisy czasow i adresow wszystkich polaczen + mozliwosc analizy
tresci transferu, obowiazek przechowywania tych danych przez
5 lat./Retencja danych/
Obrona: torowanie lub tunelowanie lub szyfrowanie lub mix ww.
4- Serwer- ma nasze IP, date, wielkosc, tresc transferu.
Obrona: TOR lub anonimizery, High Anonymous Proxy,

Poprawcie mnie prosze, bo napewno nie napisalem o wielu sprawach.
Ktora z LiveCD jest najblizsza Waszym zdaniem spelnienia wszystkich warunkow? Tails?
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości