Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przyjazny dla użytkownika interfejs
24.06.2011, 5:10
Post: #1
Przyjazny dla użytkownika interfejs
Krzysiek wiele razy pisał o potrzebie przyjaznego interfejsu dla użytkownika, bo on pozwoli na szybsze rozpowszechnienie się świadomości o anonimowości i pozwoli na zastosowanie skomplikowanej mechaniki.

Znalazłem dokument który ułatwi wyobrażenie sobie tego, jak taki interfejs powinien wyglądać.

Haiku Human Interface Guidelines... - jest to dokument stworzony na potrzeby deweloperów systemu operacyjnego Haiku( wzorowany na BeOSie).

Linki dla zainteresowanych systemem( parę dni temu wyszła trzecia alpha):

http://www.haiku-os.org/
http://haiku-os.pl/
http://haikuware.com/
http://dailyhaiku.net/
http://myhaiku.pl/
Odpowiedz cytując ten post
26.06.2011, 21:31
Post: #2
RE: Przyjazny dla użytkownika interfejs
Czyli kolosalny dokument o tym jak stworzyć "dobry" program Smile

Jak powinien wyglądać dobry interfejs każdy mniej więcej wie. Można o tym pisac abstrakcyjnie lub operować przykładami (klasyczny przykład: Tor ma niezły interfejs a I2P do dupy). Problem polega na tym, że nikomu nie chce się implementować dobrych pomysłów. Albo nie tyle nie chce, co brakuje możliwości technicznych, zasobów ludzkich, czasu, publicznych algorytmów itp.

Ja od dawna postuluję plan minimum: stworzyć co najważniejsze, czyli prosty interfejs dla prostych użytkowników oraz dać im możliwość masowego zakładania bezwartościowych w większości forów dyskusyjnych poprzez rozproszony hosting. Zdaję sobie sprawę, że samym gadaniem nic nie osiągne, muszę znaleźć chwilę, przysiąść i porządnie napisać to wszystko po angielsku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28.06.2011, 0:14
Post: #3
RE: Przyjazny dla użytkownika interfejs
Dokument nie jest kolosalny. Na każdy rozdział przypada po kilka, kilkanaście linijek i jest to pisane prostym językiem. Na dole są odnośniki do łopatologicznych tabelek Smile.

Macie jakieś wrażenia po lekturze?

A jak ktoś umie programować, to byłby miły i sportowałby natywnie jakąś aplikację z dziedziny bezpieczeństwa i anonimowości. Przydałby się klient bitcoina - jakiś koleś kiedyś założył tam temat, by zrobili dotacje za pomocą bitcoina, ale chyba nikt mu nie odpowiedział...
Video recenzja Haiku r1\Alpha3 w Linux Action Show - http://www.jupiterbroadcasting.com/9711/...as-s17e05/

Z początku gadają o czymś innym, nie zapamiętałem w którym momencie zaczynają gadać o Haiku, ale chyba po 20 minutach...

Jakby ktoś nie wiedział to Haiku jest na licencji MIT, co dobrze świadczy. Poza tym są cyrki z GPLem, bo nie można kilku sterowników wi-fi zamieścić w oficjalnym relase. Sterowniki wi-fi biorą z freebsd Smile. Z resztą wszystko jest na tych stonkach, co podałem w pierwszym poście.
Odpowiedz cytując ten post
30.06.2011, 11:31
Post: #4
RE: Przyjazny dla użytkownika interfejs
Problemem dla nas jest coś innego. Firmy, które oferują swe usługi przez web mają inne podejście do tematu niż my, domagający się poszanowania prywatności lub anonimowości. O ile takie Google jest zainteresowane tym by dla użytkownika nie było różnicy czy dana aplikacja jest stroną www czy jest odpalana lokalnie, to dla nas jest to złe.

Według mnie interface powinien wyraźnie sygnalizować userowi pochodzenie źródła treści, danych i innej informacji. Każdy ma wiedzieć czy to co widzi jest lokalne czy pochodzi z obcego źródła. A jak z obcego, to czy jest to podpisane cyfrowo czy nie? Jest to źródło, które user a nie ICH globalny system certyfikatów (np. ostatnie wpadki Commodo i Realtek), uważa za zaufane czy nie?

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości