Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy ktoś może polecić jakąś książke wprowadzającą do kryptografii/kryptologii?
11.03.2011, 21:32
Czy ktoś może polecić jakąś książke wprowadzającą do kryptografii/kryptologii?
Najlepiej nic zawiłego (nie oczekuję info o szyfrach wojskowych Smile) w miarę możliwości łopatologicznie wyjaśnione tak żeby matematyczny antytalent z wykształceniem humanistycznym mógł się połapać.. Byłoby super gdyby książka miała aktualne info o ochronie tożsamości w sieci, szyfrowaniu poufnych danych itp..
Najlepiej też aby istniało wydanie papierowe (nie lubię czytac dłuższych tekstów z monitora). Ktoś zna coś ciekawego?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12.03.2011, 0:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12.03.2011 0:23 przez kr2y510.)
RE: Czy ktoś może polecić jakąś książke wprowadzającą do kryptografii/kryptologii?
Problem. Nie czytałem czegoś takiego. Wszystko jest albo duże albo trudne dla kogoś nieobeznanego z matematyką (to moje przypuszczenie, bo ja nie mam problemów).

Może to się Tobie łatwo przyjmie:
- Kryptologia. Budowa i łamanie zabezpieczeń. - Reinhard Wobst, RM
W miarę prosty język, mało formalizmu matematycznego, ale trochę drobnych błędów autora (nie wydawcy czy tłumacza).
- Księga szyfrów - Simon Singh, Świat Książki i Albatros (dwa różne wydania w dwóch wydawnictwach)
Dużo historii, ciekawostek i ogólnego wprowadzenia. Dla "humanisty" o.k.

Za darmo jest w necie (po angielsku):
- Handbook of Applied Cryptography (1996, Errata 2010) Menezes, van Oorschot i Vanstone.
Jest to wybitne i duże dzieło.
- The Foundations of Cryptography - Oded Goldreich, 2001(Vol.1), 2004(Vol.2)
Poważna rzecz.
- Introduction to Modern Cryptography[PDF] - Phillip Rogaway i Mihir Bellare

Ale polecam wyżej wymienione dzieła jedynie po to, byś się mógł otrzaskać z pojęciami. Jak nie kumasz to przeskakuj. Jest za darmo.
Po angielsku jest też od cholery darmowych kursów w temacie na uniwersytetach. A najlepiej zacząć od angielskojęzycznej Wikipedii. Wikipedia jest chyba najlepszą bazą.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

12.03.2011, 13:50
RE: Czy ktoś może polecić jakąś książke wprowadzającą do kryptografii/kryptologii?
Dzięki. Mam dostęp do dobrej biblioteki wiec na pewno będzie możliwość zajrzenia do tych książek. Linki też przejrze. Dzięki.
08.03.2013, 13:33
Na stronie poświęconej inżynierii wstecznej - Reverse Engineering - są dobre teksty do nauki kryptografii.

http://www.softwaresprogramming.com/search/label/Cryptography

Jest tam także trochę narzędzi do odzyskiwania haseł, poradników do nauki programowania i innych przydatnych rzeczy.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

08.03.2013, 23:37
Nie czytałem pozycji polecanych przez Krzysia (postaram się przejrzeć), natomist mogę polecić Podstawy kryptografii - Marcin Karbowski (Helion, 2005). Świetnie napisana, dobrze się czyta. Nie wiem czy prościej się da, ale pewne podstawy trzeba sobie przyswoić, ja musiałem przypomnieć sobie kilka tematów.

Możliwy kontakt: TorChat, Bitmessage - w sprawie ID napisz PW
22.03.2013, 18:58
NSA odtajniło 136 numerów tajnego wewnętrznego biuletynu "Cryptologs" z lat 1974-1997.
http://CRYPTOME.org/2013/03/cryptologs/00-cryptolog-index.htm

Są do pobrania jako skany w jednym pliku:
http://www.governmentattic.org/7docs/NSA...7-1974.pdf (240MB)
Jako zOCR-owane do niesformatowanego tekstu:
http://cryptome.org/2013/03/nsa-cryptologs-txt.zip (4.4MB)
Są też do pobrania osobno, jako skany.

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości