Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozmowy telefoniczne - wszystkie nagrywane?
15.01.2011, 1:24
RE: Rozmowy telefoniczne - wszystkie nagrywane?
Ale nikt nie twierdzi, że nie jest możliwe.

To jest po prostu bardzo kosztowne. Bo te taśmy gdzieś trzeba składować przez lata. Katalogować. Weryfikować odczyt. Tworzyć kopie zapasowe. Płacić za prąd. Za ochronę. Za transport. Składowanie danych to nie tylko koszt nośnika.

Nie sądzę, aby ktokolwiek planował robić to na większą skalę. Owszem, analiza ruchu bieżącego, wyszukiwanie słów kluczowych, akustycznych fingerprintów i składowanie tak wyselekcjonowanych rzeczy, to sensowniejsze rozwiązanie, ale to nie jest retencja danych komunikacyjnych, a zwykłe podsłuchy i szpiegostwo. I raczej nas nie dotyczy, bo są grubsze rybki do złowienia.

www.miasik.net
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15.01.2011, 3:08
(15.01.2011 1:24)tosiabunio napisał(a):  Ale nikt nie twierdzi, że nie jest możliwe.

To jest po prostu bardzo kosztowne. Bo te taśmy gdzieś trzeba składować przez lata. Katalogować. Weryfikować odczyt. Tworzyć kopie zapasowe. Płacić za prąd. Za ochronę. Za transport. Składowanie danych to nie tylko koszt nośnika.

Ja przypuszczam, że mechanizmy podsłuchu działają inaczej. Wpierw selekcja (ręczna i automatyczna) potem backup. Za kilka lat selekcja i ponowny backup ułamka procenta (tych klientów co coś poważnego przeskrobali lub są wybrańcami ludu na których potrzebne są haki) a reszta nośników do zniszczenia. Katalogowanie jest robione cały czas na bieżąco w bazie danych. W tym procederze największymi kosztami są koszty osobowe celem utrzymania tajemnicy (przynajmniej w krajach zamożnych). Natomiast koszta infrastruktury są trudne do oszacowania, jako że są wtopione w logistykę operatorów telekomunikacyjnych.

Za komuny w każdym hotelu była ubecka "kancelaria" gdzie podsłuchiwano rozmowy telefoniczne i pokoje. Koszta były zapewne duże ale szopka musiała się kręcić. Rządzący są w stanie zapłacić każde pieniądze za poczucie bezpieczeństwa, bo to nie są ich pieniądze. O tym też trzeba pamiętać.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

Znajdź wszystkie posty użytkownika
15.01.2011, 5:02
Przy dzisieszej technologii składowania danych i jej cenach koszt nagrywania i magazynowania wszystkich rozmów wcale nie byłby duży. Inna sprawa na ile ta cała retencja danych jest skuteczna. Mocni zawodnicy przecież doskonale wiedzą o tym wszystkim i mają swoje sposoby na anonimową i poufną komunikację. Począwszy od prepaidów, aparatów komórkowych z szyfrowaniem głosu a na rozwiązaniach typu Torchat lub PGPfone skończywszy.
15.01.2011, 15:12
"Pewność siebie gubi"

A niewiedza jeszcze bardziej - Ja poruszałem kwestię kosztowności składowania tych danych, a nie sam fakt możliwości podsłuchania przez Echelon.
15.01.2011, 15:22 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.03.2013 17:51 przez ford.)
Cenzura na forum i znikające posty

Cenzura na forum i znikające posty
15.01.2011, 20:19
"W 2009 roku operator sieci Plus miał 1,1 mld zł zysku netto"
"PLAY ma 4.6 mln klientów - w tym roku ma być 5 mln"

Wg moich obliczeń, (2000 złotych na osobę), koszt takiego przedsięwzięcia ośmiokrotnie przewyższa ich czysty zysk, i nieznacznie wykracza ich całkowity obrót.

I jeżeli państwo macza w tym palce, koszty MAJĄ znaczenie, jeżeli ponoszą je firmy prywatne, a nie państwowa telefonia (wide TP).
16.01.2011, 7:40
(14.01.2011 19:55)GrzechotnikPustynny napisał(a):  u mnie, pol roku rozmow to prawie 500 MB danych. Czyli, tylko na mnie (a rozmawiam bardzo skromnie, 50 zł w przeliczeniu wystarcza mi na 3 miesiace ) po 2 latach musieliby miec 2 TB.

Chyba pomyliłeś się o 1000 razy.
16.01.2011, 13:47
Big Grin

Niniejszym nie będę już postował przy debecie snu Smile Oczywiście, pomyłka jest ewidentna, a każdy następny post bazował na tych błędnych wyliczeniach. Szkoda tylko że dopiero teraz ktoś to zauważył.

Najmocniej przepraszam!
22.08.2013, 0:39
Ustawa o retencji danych telekomunikacyjnych w PL przewiduje zbieranie billingow, czasu i miejsc wykonywania polaczen, numerow wybieranych i przychodzacych, smsow i mmsow oraz ich tresci, numerow IMEI. Zbierania tresci rozmow z tego co wiem nie przewiduje, Jednak slyszalem z pewnego zrodla ze rozmowy sa nagrywane i przechowywane przez okres 30dni. Zrodlo nie bylo do konca wiarygodne, aczkolwiek osoba na pewnym forum utrzymujaca ze obslugiwala monitoring miejski podala ze nagrania np. z kamer monitoringu miejskiego sa przechywane na okres 30 dni a np. z z kamer bankmatow - 14dni. Te 30dni to nie tak duze koszta wiec nalezy brac pod uwage ze jest cos na rzeczy.
Znam pewna sprawe z pierwszej reki gdzie oskarzony otrzymal do akt wykaz bilingow tel. z czasem i miejscem polaczen oraz tresciami smsow, co dowodzi ze przede wszystkim tego sie trzymaja. Okres retencji danych u nas wynosi 5lat,co jest rekordem na skale UE. Nie wiem jak jest obecnie ale jeszcze do niedawna nikt nie dbal by te dane po tym okresie niszczyc i do spraw zdarzalo sie wyciagac dane starsze niz 5lat. Tak rzekomo bylo w slynnej aferze handlu zwlokami w Lodzi ponad 10 lat temu i co ciekawe owe bilingi zostaly wlaczone domaterialu dowodowego i uznane przez sad! teraz -byc moze- sytuacja sie poprawila, ale gwarancji nie ma. Rozne wersje sie slyszy, kazda jest prawdopodobna mniej lub bardziej.
30.11.2013, 19:27
Odnośnie smsów to mam info z pierwszej reki, bo była próba wyciągnięcia ich w mojej sprawie.

Zgodnie z prawem operator MA OBOWIĄZEK przechowywania danych takich jak (godzina, nr tel, BTS itp itd) bez treści wiadomości.
Praktycznie przechowywane sa całe wiadomości. Jak mi wytłumaczono łatwiej zachowac całą wiadomość niż oddzielać dane, które ptrzechowywac trzeba od treści. Oczywiście żaden operator się do tego nie przyzna. Oczywiście odpowiednie służby mają do tego dostęp.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości