Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozmowy telefoniczne - wszystkie nagrywane?
13.01.2011, 20:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.03.2013 17:50 przez ford.)
Rozmowy telefoniczne - wszystkie nagrywane?
Cenzura na forum i znikające posty

Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14.01.2011, 0:32
RE: Rozmowy telefoniczne - wszystkie nagrywane?
Ja odruchowo nie mówię nic nistosownego rozmawiając przez telefon, a i w realu nie lubię plotkarstwa, podświadomie jakbym wiedziała, że rozmowa może być podsłuchiwana, nie wiem jak wy ?

Człowiek z klasą nie rozdrabnia się nad sprawami pieniędzy.

Znajdź wszystkie posty użytkownika
14.01.2011, 2:56
Retencja danych komunikacyjnych to nie podsłuchiwanie (co nie oznacza, że retencja to dobra rzecz), ale zapamiętywanie danych dotyczących połączenia, czyli daty i godziny, rodzaju połączenia, danych obu rozmówców (numery, nazwiska, etc.). I kupa innych danych dotyczących transmisji. Ale, póki co, nie samą treść.

www.miasik.net
14.01.2011, 18:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.03.2013 17:50 przez ford.)

14.01.2011, 19:06
Nie, nie sądzę (oczywiście nie mam pewności), że chodzi o treść. Magazynowanie takich ilości danych przez 2 lata byłoby kolosalnym obciążeniem dla operatorów, niezależnie od kompresji.

Natomiast możliwości podsłuchu wybranych rozmów oczywiście mają. Ale to inna sprawa.

www.miasik.net
14.01.2011, 19:55
"Magazynowanie przy obecnych wielkościach nośników danych, też nie jest problemem."

Niestety mój bracie, jesteś w błędzie.
Teraz takiego obowiązku (zapisywania TREŚCI rozmow) nie ma, wiec operatorzy nie maja infrastruktury potrzebnej do zapisania takich ogromnych ilości danych! Tak sięskłada, że nagrywam każdą rozmowę prowadzoną przez telefon (nie znajduję się na terenie RP, tak btw Wink ). i u mnie, pol roku rozmow to prawie 500 MB danych. Czyli, tylko na mnie (a rozmawiam bardzo skromnie, 50 zł w przeliczeniu wystarcza mi na 3 miesiace ) po 2 latach musieliby miec 2 TB. czyli koszt rzędu 400-500 zł BEZ backupu BEZ drugiego backupu, przy założeniu że rozmawiam szczerze minimum. Dlatego liczmy 1000 zł na osobę ktora rozmawia mało, szacuję więc średni koszt utrzymania logów treści rozmowy w postaci 2000 zł w ciągu 2 lat. To oznacza, ze dla miliona klientów sieci (a większość polskich sieci raczej tyle klientów posiadam, wierzę w to). koszt przechowywania takiej ilości danych wynosi 2 MILIARDY złotych. Pomijając koszty ludzi, stworzenia i wdrożenia systemu ktory to realizuje, licencje na wysoko wydajne algorytmy kompresji....

To nie jest realne dla żadnego polskiego operatora, nie ujmując Polakom - nie dacie rady.

Inna sprawa, że ustawa o retencji danych tak naprawdę dotyczy metadanych, które i tak dzisiaj są przez operatorów przechowywane , a treści tylko wiadomości tekstowych - do 5 lat. (a przynajmniej tak było ,gdy jeszcze byłem w Polsce, możliwe że coś uleglo zmianie)
14.01.2011, 20:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.03.2013 17:50 przez ford.)

14.01.2011, 21:17
Ależ nikt nie twierdzi, że rozmowy nie są podsłuchiwane. Nie dzieje się to jednak na bazie ustawy o retencji danych. Służby mają wiele prostszych sposobów na podsłuchiwanie niż tajne bazy w Pyrach i prowadzą raczej ukierunkowane podsłuchy, bo takie są im bardziej przydatne.

www.miasik.net
14.01.2011, 21:55
Już na początku lat 90-tych w Niemczech wszystkie(!) połączenia międzynarodowe były monitorowane automatycznie. W Kuwejcie po zamachu na amerykańską bazę monitorowane były wszystkie rozmowy krajowe. Znajomy w tym czasie pracował w firmie (jako szef gromadki hindusów), która instalowała sprzęt do podsłuchu. Dzięki temu mogłem zerknąć na fragmenty (tylko hardware - soft był tajny) dokumentacji tych urządzeń. Były to komputery (rack 19', 3 1/2U) przemysłowe z kartami DSP, dwoma (miejsce było na trzy) dyskami SCSI (jeden jeszcze gdzieś mi się poniewiera Wink ) i dwoma streamerami na kasety VHS. Jedno urządzenie monitorowało 224 (?) linie.

Zasada działania tego urządzenia była taka.
Do urządzenia wprowadzano tajny zestaw słów oraz próbek głosu wybranych delikwentów. Urządzenie zapisywało do bufora na dyskach wszystkie rozmowy. Jak zabrakło miejsca to kasowało najdłużej trwające od końca. Słowa kluczowe i próbki głosu (ilość słów jak i próbek głosu była tajemnicą dla instalatorów, serwisantów i obsługi) powodowały wyzwolenie akcji podsłuchu. W przypadku wyzwolenia (np. w 15 minucie rozmowy) zapisywana była cała rozmowa, jako że była buforowana. Bufor był na 224 rozmowy po 30 minut. Wyzwolenie mogło też powodować inne akcje, jak alarm na wyższym (ludzkim) stopniu podsłuchu. Tamta część infrastruktury nie była nikomu znana.
Nagrywane rozmowy były zapisywane na streamerze. Drugi streamer był na wypadek leniwej obsługi. Urządzenia mogły też współpracować ze sobą, jednak jak dokładnie to nikt nie wiedział.

Dziś tego typu sprzęt jest znacznie lepszy i tańszy. Ciekawe też jest czy może coś więcej. Np. robić "fingerprinty" próbek głosu i je porównywać.

(14.01.2011 19:55)GrzechotnikPustynny napisał(a):  Teraz takiego obowiązku (zapisywania TREŚCI rozmow) nie ma, wiec operatorzy nie maja infrastruktury potrzebnej do zapisania takich ogromnych ilości danych!

Dane ogromne ale nie muszą być zapisywane na twardych dyskach.

TorChat: kjwyvwi3ac3wduxj | I2P-Messenger: haglaaxk3jfqp33mfpkhjjamkndvv5bufuw37w445ejhljyjdaka.b32.i2p
I2P Bote: Baiibi~iBvX5p3yOQ1WrZ4C1ryu-MbPsgPvpwLeeYivGswAT~ib0-33pVfOUsQ7nV5pYUcYDl93n5ic4CUWkYh-6Lie5jA1svc35~VJq7itTfRaGIo9nuJlFIElwip7P9HPbNb3feGwwGAkFQR~EnDU2EHIf7heAzV-zmgD3SRJmx1

15.01.2011, 1:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16.03.2013 17:51 przez ford.)

Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości