Kryptoanarchizm
Kryptowlauty inne niż BTC - Wersja do druku

+- Kryptoanarchizm (http://kryptoanarchizm.libertarianizm.net)
+-- Dział: Kryptoanarchizm (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Dział: Kryptowaluty i anonimowy biznes (/forumdisplay.php?fid=31)
+--- Wątek: Kryptowlauty inne niż BTC (/showthread.php?tid=2566)

Strony: 1 2


Kryptowlauty inne niż BTC - kr2y510 - 07.03.2012 2:15

Bitcoin nie jest już jedyną kryptowalutą. Oprócz Namecoin-a dedykowanego do utrzymywania domen powstają inne stworzone wyłącznie do transakcji.
  • SolidCoin - z mottem: "Wolna waluta bez żadnych granic"
  • Litecoin - z mottem: "We wanted to make a coin that is silver to Bitcoin's gold"
  • ixcoin - "Ixcoin is a peer-to-peer currency based on Bitcoin with a shorter maturity."


I nasuwają się pytania:
Czy ktoś ich używa?
W czym inne kryptowaluty mogą być lepsze od BTC?
Czy powstawanie coraz to nowszych kryptowalut nie doprowadzi do hyper-inflacji wszelkiego wirtualnego pieniądza (to było moje pierwsze zastrzeżenie wobec BTC zaraz po jego powstaniu)?
Niektóre nowo-powstałe kryptowaluty już zdążyły zniknąć z internetu, jak np. tenebrix.

Na forum Bitcoina jest ostrzeżenie przed SolidCoinem (https://bitcointalk.org/index.php?topic=48344.0), zarzucają mu 13,000,000 wykopanych z wyprzedzeniem SolidCoinów. No dobrze, ale kolejne kryptowaluty mogą być uczciwe i nie mieć nic wykopanego wcześniej.


RE: Kryptowlauty inne niż BTC - Prze_koles - 07.03.2012 10:41

Witam.
1. Używają nieliczni, mający nadzieję, że kiedyś te waluty zdobędą popularność, a oni będą bogaci.
2. Są lepsze w szybkości transakcji i innych kosmetycznych sprawach. Tak naprawdę, nie ma w nich na razie nic innowacyjnego.
3. Nie doprowadzi. Tak samo jak nie ma setek serwisów typu Facebook. Ludzie będą wybierać walutę, gdzie jest najwięcej użytkowników. Jak będziesz chciał zacząć akceptować kryptowalutę, to raczej wybierzesz tę, która ma 90% udziałów w rynku, niż taką co ma 5%.
Oczywiście mogą się pojawić (i pewnie się pojawią) kryptowaluty wnoszące coś nowego, jakieś innowacyjne rozwiązanie. Wtedy użytkownicy mogą zacząć migrację. Ale raczej nie będzie to częste.
Może być też tak, że powstaną 2-3 duże kryptowaluty, mające różne wady i zalety i będą działać równolegle.

Generalnie największymi wadami Bitcoina są:
1. Długi czas uaktualniania bloków i miejsce przez nie zajmowane. Ale można to łatwo rozwiązać korzystając z zewnętrznego serwera przechowującego te bloki (musimy mieć do niego zaufanie). Ten problem jest jeszcze do przełknięcia.
2. Podatność na tzw. atak 51%, czyli przejęcie sieci. W tej chwili będzie to bardzo trudne, bo sieć jest potężna. Ale za kilka miesięcy spada nagroda za wykopanie bloku z 50BTC do 25BTC. Po 4 latach znowu spadnie z 25 BTC do 12.5 BTC itd. Automatycznie spadnie moc całej sieci. Autor niby to przewidział, wprowadzając prowizje od transakcji, które miałyby służyć za dodatkową nagrodę za wykopanie bloku. Ale mam przeczucie, graniczące z pewnością, że te prowizje nie wystarczą i sieć będzie zbyt słaba, żeby oprzeć się takim atakom.

Jak jakaś kryptowaluta wyeliminuje te wady, to będzie można mówić o śmierci Bitcoina Smile
Coinhunter (twórca SolidCoina) niby rozwiązał problem 2., po prostu robiąc z siebie admina sieci. Ale to się chyba mija z celem takiej waluty i jest to wręcz śmieszne.


RE: Kryptowlauty inne niż BTC - aluzci20 - 07.03.2012 11:44

Cytat:nie doprowadzi do hyper-inflacji
Nie doprowadzi ponieważ każda kryptowaluta jest niezależna od pozostałych i nie da się ich połączyć w jeden łańcuch transakcji.
Muszą być wymieniane przez kantory/giełdy. Jak stworzysz sto miliardów Krzyśkoinów to ich wartość na rynku będzie niska ale Bitcoinów się nie zmieni.
Tak samo mógłbyś się obawiać dolarów zimbabawe. Dopóki ich nie masz nie ma się czego obawiać.

Wg mnie najbardziej obiecujący jest Namecoin bo ma praktyczny użytek ale nie wiem czy od strony technicznej wszystko zostało w nim przemyślane.


RE: Kryptowlauty inne niż BTC - lumabel - 08.03.2012 0:00

(07.03.2012 10:41)Prze_koles napisał(a):  Generalnie największymi wadami Bitcoina są:
2. Podatność na tzw. atak 51%, czyli przejęcie sieci. W tej chwili będzie to bardzo trudne, bo sieć jest potężna. Ale za kilka miesięcy spada nagroda za wykopanie bloku z 50BTC do 25BTC. Po 4 latach znowu spadnie z 25 BTC do 12.5 BTC itd. Automatycznie spadnie moc całej sieci. Autor niby to przewidział, wprowadzając prowizje od transakcji, które miałyby służyć za dodatkową nagrodę za wykopanie bloku. Ale mam przeczucie, graniczące z pewnością, że te prowizje nie wystarczą i sieć będzie zbyt słaba, żeby oprzeć się takim atakom.

Zabrakło myślenia perspektywicznego. Mogli to wszystko przewidzieć. Przecież wiadomo było, że te 21 milionów dość szybko się wygeneruje. Poza tym komputery (procesory, pamięć) przyspieszają z roku na rok, więc dochodzi jeszcze ten czynnik. Zamiast 21 milionów mogli (?) zrobić miliard i problem byłby rozwiązany na kilkadziesiąt lat. Oczywiście wtedy 1 BTC nie byłby warty 30 zł jak obecnie, ale pewnie jakieś 30 groszy, jednak zminimalizowałoby to ryzyko tego ataku 51%.


RE: Kryptowlauty inne niż BTC - Prze_koles - 08.03.2012 21:52

To nie takie proste. 21 mln czy 1 mld, to nie ma znaczenia, bo to tylko kwestia jednostek. Chodzi o to, żeby górnicy (ci, którzy generują Bitcoiny i tym samym wzmacniają sieć) dostawali solidną zapłatę. Jeżeli jednostkowo nagroda nie będzie maleć, czyli będzie wynosić 50 BTC za blok i nigdy się nie zmieni, to będziemy mieć ciągle inflację. Czyli Bitcoiny będą tracić wartość, a tym samym wartość nagrody dla górników też będzie maleć i wracamy do punktu wyjścia.
Dużo lepszy pomysł, to były właśnie te prowizje. Gdyby ustawić je jakoś na sztywno, to może dałoby się z nich utrzymać sieć i jednocześnie nie narazić Bitcoina na inflację.
Teraz to jest zrobione tak, że prowizje są nieobowiązkowe. Chociaż jak nie zapłacisz nic, to Twoja transakcja może "wisieć" dość długo, zanim ktoś ją dołączy do łańcucha bloków.
Oprócz tego, w jednym bloku można pomieścić skończoną ilość transakcji. Więc jak jest za dużo transakcji, to im wyższa prowizja, tym transakcja ma wyższy priorytet. Ale tych detali technicznych na 100% pewny nie jestem.
Cytat:Poza tym komputery (procesory, pamięć) przyspieszają z roku na rok, więc dochodzi jeszcze ten czynnik.
Ale to też nie ma znaczenia, bo przecież ilość generowanych Bitcoinów jest niezależna od szybkości komputerów. Trudność generowania dostosowuje się automatycznie do mocy sieci.


RE: Kryptowlauty inne niż BTC - kr2y510 - 22.06.2012 23:22

e-waluta, tym razem rządowa. MintChip.
CMV Live ➩ MintChip: Canada’s New Digital Currency
Maxmania ➩ Nowa, cyfrowa waluta dla Kanady – wirtualny MintChip
http://developer.mintchipchallenge.com/

Zaletą będzie to, że będzie można operować nią poza Kanadą w tym w Polsce.
A wadą to, że obecne siły polityczne wcześniej czy później użyją podobnych mechanizmów do całkowitego wyparcia gotówki.


RE: Kryptowlauty inne niż BTC - papuv - 22.06.2012 23:36

A coś w stylu BitCoina, czyli pieniądz peer-to-peer, ale nie fiduncjarny, tylko dłużny ?


RE: Kryptowlauty inne niż BTC - kr2y510 - 23.06.2012 0:09

Taki sam (prawie) jak ten normalny, tyle że elektroniczny. A jak się nazywa obecny pieniądz, ten który jest w obiegu to nie wiem.


RE: Kryptowlauty inne niż BTC - papuv - 23.06.2012 9:54

Fiduncjarny - ustalasz jego wartość w trakcie handlu na podstawie widzimisie - np. nasza złotówka.
Dłużny - ustalasz jego wartość na podstawie zobowiązań.


RE: Kryptowlauty inne niż BTC - Yamabushi - 02.07.2012 0:37

(07.03.2012 10:41)Prze_koles napisał(a):  Tak samo jak nie ma setek serwisów typu Facebook. Ludzie będą wybierać walutę, gdzie jest najwięcej użytkowników. Jak będziesz chciał zacząć akceptować kryptowalutę, to raczej wybierzesz tę, która ma 90% udziałów w rynku, niż taką co ma 5%.

To zależy na jakim etapie byłaby sprawa kryptowalut. Zakładając, że państwowe monopole by upadły i mieliśmy wolność w kwestii walut to powiem tak:
90%? Nigdy! Ja bym wybrał nawet nie tą którą ma 5% ludzi. Ja chciałbym tą którą ma 2-3% ludzi Smile

I tak by zrobiło wielu ludzi dlatego może i faktycznie po jakimś czasie większość miałaby tą samą walutę.

Walutami najpopularniejszymi będą waluty używane przez miliarderów i milionerów. Dlaczego? Dlatego że Bill Gates gdyby miał swe miliardy w walucie X to ludzie chcieliby używać waluty X. Uważaliby że skoro Gates ma w niej cały majątek to nie jest idiotą i na pewno trzyma jakąś pieczę nad tą walutą (w tym sensie że sprawdził ludzi którzy ją tworzą i analizuje na bieżąco sytuację związaną z walutą).