Kryptoanarchizm
Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - Wersja do druku

+- Kryptoanarchizm (http://kryptoanarchizm.libertarianizm.net)
+-- Dział: Kryptoanarchizm (/forumdisplay.php?fid=14)
+--- Dział: Szyfrowanie i bezpieczeństwo (/forumdisplay.php?fid=20)
+--- Wątek: Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? (/showthread.php?tid=1117)

Strony: 1 2 3 4


Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - jarnol2 - 24.01.2011 2:36

Chciałbym na poważnie zająć się jakimś systemem nie windowsowym. Czytałem troche o Linuxach i BSD. Co byście polecili? Co jest bezpieczne i dobre do anonimowości (Tor, Freenet)? W internecie piszą że były plotki o backdoorze w OpenBSD ale to się nie potwierdziło. To jak w końcu z tym jest? A jeśli nie BSD to co?


RE: Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - Premislaus - 24.01.2011 4:42

Windowsa tak samo dobrze zabezpieczysz, ale istnieje obawa, że jest jakiś nieodkryty backdoor, no i tylko władze mają wgląd w kod źródłowy.

Linux czy BSD prawie bez różnicy, ale BSD ma lepszą opinię jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Musisz sam popatrzeć na stronkach linuksowych i wybrać to co Ci najbardziej podpasuje.

http://jakilinux.org/
http://distrowatch.com/

Znam tylko jedno takie specjalistyczne distro, mianowicie BackTrack - http://pl.wikipedia.org/wiki/BackTrack

Na wiki piszą, że zawiera wiele narzędzi do przeprowadzania audytów bezpieczeństwa.

http://osnews.pl/backtrack-4-r2-nemesis-dazenia-do-doskonalosci-ciag-dalszy/ - nie ma komentarzy bo im kiedyś baza padła Wink.

http://www.backtrack-linux.org/wiki/index.php/Main_Page

Poczytaj także o informatyce śledczej.


RE: Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - kr2y510 - 24.01.2011 9:58

(24.01.2011 2:36)jarnol2 napisał(a):  Co byście polecili? Co jest bezpieczne i dobre do anonimowości (Tor, Freenet)?

Na początek polecam zabawę z jakąś wirtualną maszyną. Na niej będziesz mógł ćwiczyć co popadnie. A jak chcesz w przyszłości mieć wysokie bezpieczeństwo, to i tak ten temat będziesz musiał opanować.
Zacznij od http://www.virtualbox.org/ i różnych dystrybucji typu LiveCD (odpalanych jako obraz z twardego dysku).


RE: Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - GrzechotnikPustynny - 24.01.2011 18:26

Ja bym się nie bał backdora w Windowsie, pogloski o takowym są równie stare co ten system, a nigdy nie słyszałem o udokumentowanej sprawie w której dowodem były informacje zdobyte w w/w sposób. Ponadto Windows powstał w US, gdzie prawo nie dopuszcza dowodów zdobytych w sposób nielegalny, także skrajnie wątpliwym jest , moim zdaniem, że taki backdoor w systemie Windows istnieje.


RE: Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - telpeloth - 24.01.2011 19:02

Po pierwsze i najważniejsze primo, nie pomoże Ci Linux, jeśli sam nie będziesz potrafił zadbać o swoje bezpieczeństwo. Kwestia wyboru Linuksa czy *BSD jest drugorzędna w stosunku do odrobiny zdrowego rozsądku, choć zakładam, że tenże masz chcąc się przesiąść z Windowsa.

Osobiście poradziłbym Ci zainstalowania (k)Ubuntu i złapanie odrobiny doświadczenia i obycia z Linuksem. Gdy terminal przestanie Cię przerażać, będziesz wiedział gdzie leżą systemowe configi a gdzie logi, to proponuję system bardziej zaawansowany, np. Arch Linux, przy którym skill rośnie niesamowicie szybko. Tak czy siak, nie od razu Rzym zbudowano, poducz się trochę i wróć, a my już pomożemy Ci tak wszystko zaprojektować, byś był w miarę bezpiecznySmile


RE: Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - Trigger Happy - 24.01.2011 22:12

Miałem taki sam dylemat kilka lat temu, najważniejsza jest odpowiedź na pytanie "Ile masz wolnego czasu na naukę i konfigurację ?" , jeżeli dużo to kombinuj z jakimś zaawansowanym linux-em albo BSD. Jeżeli mało to bierz Ubuntu (Mint, Malinowa Madarynka), coś z dobrym supportem i masą aplikacji.


RE: Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - Cyberius - 25.01.2011 14:57

Slack z plyty np. http://www.slax.org/
albo Ubuntu proste w obsludze i instalacji


RE: Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - lumabel - 31.01.2011 1:03

Polecam nauczyć się dobrze FreeBSD. Oskarżenia o wstawienie backdoora przez służby amerykańskie nie zostały dostatecznie dobrze udokumentowane... Zresztą zacząć można od jakiegoś w miarę ustandaryzowanego i "żyjącego" Linkusa. Padła tu propozycja Arch Linux, myślę że to również dobry kierunek.


RE: Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - s00lis - 02.02.2011 18:56

Dołączam się do polecających Arch'a. Sam siedzę na nim już od jakiegoś czasu i muszę przyznać, że mimo tego, że uważany jest za dystrybucję dla zaawnsowanych, to jego konfiguracja wcale to najcięższych nie należy, a czas nad nią spędzony na pewno zaowocuje znacznym wzrostem umiejętności. Dodatkowo Arch'a trzeba pochwalić za świetny menadżer pakietów Pacman i dużą ich bazę. Pacman obsługuje zarówno binarne jak i źródłowe pakiety.

http://wiki.archlinux.pl/Strona_główna - Tu można znaleźć bardzo obszerne i jasno napisane wiki.


RE: Co bezpiecznego wybrać? Linux, BSD? - Sudoku_Man - 04.02.2011 10:18

jarnol2 napisał(a):Chciałbym na poważnie zająć się jakimś systemem nie windowsowym. Czytałem troche o Linuxach i BSD. Co byście polecili? Co jest bezpieczne i dobre do anonimowości (Tor, Freenet)?...

Moje propozycje to FreeBSD, Slackware (wymagają dopieszczenia do własnych upodobań).
Skoro jak piszesz "czytałeś trochę i chciałbyś na poważnie..." to polecam ci na początek Puppy Crypt malutkie to i proste do zainstalowania przez początkujących.